In 1930 had pastoor Van der Burg bij het moederhuis van de zusters Ursuiinen te Bergen gevraagd zusters naar 't Veid te sturen om daar het onderwijs te verzorgen. In 1931 kocht het kerkbestuur de woning met schiiderswerkpiaats van Piet van Trienen (nu Rijderstraat 75) voor f4500. Dit pand werd ais woning gebruikt voor de zusters Ursuiinen. Toen in 1932 de verbouwing klaar was reed pastoor Van der Burg met zijn Ford naar Bergen om de eerste 5 zusters persoonlijk te komen halen. Dat waren: zuster Inviolata, zuster Engelbertha, zuster Ancilla, zuster Assisia, zuster Henrica. Spoedig daarna was het aantal zusters 8 geworden. Zij begonnen nog in datzelfde jaar in het Patronaats gebouw met een naaischool en een kleuterschool. Op 24 april 1931 schrijft architectenbureau W. Rob bers uit Haarlem een brief aan pastoor Van der Burg dat op 1 mei a.s. de aanbesteding van de r.k. meisjes school met 4 lokalen zal plaats vinden. In dat jaar werd met de bouw begonnen. Het was het katholieke schoolbestuur een doorn in het oog dat er aan jon gens en meisjes tegelijkertijd onderwijs werd gegeven. Reden genoeg om een katholieke meisjesschool te stichten. Na de opening van de Mariaschool in 1932 werd er aan de reeds bestaande Martinusschool uitsluitend onderwijs aan katholieke jongens gegeven. Ook katholieke jongens uit Nieuwe Niedorp en Winkel bezochten deze school. Inwijdingslied Mariaschool 1932 t Is vandaag een heuglijk feit, Blijde zijn wij hier te saam, Want, ge hebt het reeds vernomen, Onze school wordt ingewijd. De zusters komen ons nu leren Op deezmooie nieuwe school. En nu staan wij hier bijeen t Nieuw gebouw, ziet ons nu blij Voor het eerst zijn grond betreden, Treurig is er van ons geen. O, wat is hier alles fijn. Wat zal het leren prettig zijn. Brede gang en ruim lokaal, Alles even mooi van kleur. t Hele aanzien is hier fleurig De oude had zo menig kwaal. Daarom allen één in jool, Lang leve onze nieuwe school. Gaarne brengen wij veel eer. Allen die ons deze schonken. Blijde heeft ons lied geklonken t Was van dank en nog veel meer. Nog voor het laatst een blij hoezee. Onze vreugd ga met u mee. Het onderwijs werd verzorgd door de zusters Ursuii nen uit Bergen. Zuster Assisia was het eerste hoofd van de Mariaschool. Leerkrachten van het eerste uur waren verder nog de zusters Columba, Eufemia, Dolorosi en Jozef. Naast deze religieuze leerkrachten werden nog 2 onderwijzeressen aangesteld, namelijk juffrouw De Braasem en juffrouw Ramler. Op 18 juni 1930 werd juffrouw De Braasem door pastoor Van der Burg persoonlijk van de trein gehaald te Alkmaar. De eerste 2 jaar gaf zij les aan de gemengde school, totdat in 1932 de Mariaschool werd geopend. Ook juffrouw Ramler verhuisde mee naar de Mariaschool. De eerste klas van de Mariaschool was een gemengde klas. In dat jaar werden de jongens en meisjes name lijk voorbereid op de Eerste Heilige Communie. Een nieuw tijdperk brak aan toen zuster Ancilla in 1939 hoofd werd van de Mariaschool. Onderwijsver nieuwing stond bij haar hoog in het vaandel. In 1949 moest zij tot haar grote spijt afscheid nemen van de Mariaschool en vertrok naar Boskoop. Zuster Angela nam haar plaats in. In 1967 kwam er noodgedwongen De Mariaschool 'I Veld lASCHQPl

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2012 | | pagina 22