Bijna vijftig jaar geleden werd in zeven afleveringen een verhaal over de voorouders van de bekende familie Boekel geschreven. Omdat het een goed beeld geeft van die tijd, hebben we geprobeerd het verhaal samen te vatten. Het verhaal: „'t Begon op de Kooiplaats" in de Purmerendse krant door Gerard P. Grasboer Eerste aflevering van vrijdag 11 september 1964 Het verhaal in deze eerste aflevering gaat over kooi- knecht Klaas Bos die 23 eenden heeft gevangen in het Kooibos aan het eind van de Ruigeweg in de Zijpe. Het was een welbestede ochtend geweest, want de vroege winter van de week tevoren had veel noorder lingen, zoals slob- en bergeenden, naar het zuiden gebracht. Ze waren in deze streken terechtgekomen, omdat de vele kreken en poelen nog niet bevroren waren. Ook in het Kooibos met zijn grote vijver en zijn pijpen was er nog veel voedsel te vinden. Tot veler ongeluk zwommen vele eenden hun ongeluk tegemoet in de pijp die bij het meertje begon en eindigde in de door de mens opgezette val. Straks zou hij de eenden wegbrengen naar de poelier in Schagen. Zo liep hij met deze vracht aan eenden naar de grote Kooiplaats, de grootste boerderij van de omtrek. Oud, heel oud de kalveren en de varkens te verzorgen. Hij had altijd zijn best gedaan en daarom opgeklommen tot eerste paardenknecht. Tijdens de kermis in Schagerbrug had hij zijn Doortje ontmoet. Hij had bij boer Boekel vast werk en Doortje had een spaarpotje. De boer stelde voor om op het erf een huis te laten neerzetten voor het jonge stel. Dat zou ons allebei van pas komen, omdat je vlak bij je werk bent en ook omdat je vrouw dan dicht bij jou en bij mijn vrouw is. Klaas hoefde geen huur te betalen en kreeg een gulden meer in de week. In de herberg van Gert de Wit werd er over gepraat. Je gaf toch niet zomaar vijf- of zeshonderd gulden uit zonder een cent huur of rente te ontvangen. Gert Boekel was gek geworden. Noch Gert noch Klaas stoorden zich aan de praatjes uit de kroeg of de scheerwinkel. De trouwdag vierden ze in de herberg van Gert de Wit. De kooiboer was stuntelig geworden en deed er niet veel meer aan. Wel zat hij steeds door het raam te kijken. Elke dag moest Klaas in de kamer komen om te vertellen hoe het ging met het land en het vee. Jonge Gert ging langzamerhand het werk van Klaas overnemen. Deze werd immers ook al een dagje ouder en had werk genoeg om de kooi op peil te houden. Dat was een goed rentebriefje. In het verhaal van Gerard Grasboer werd de jonge Gert verliefd op „thuishaalder" Trijntje Bruin. Het kwam vroeger wel vaker voor dat een kind in het gezin werd opgenomen. De auteur beschrijft dat het trouwfeest in 't Zand werd gevierd. Of deze gegevens juist zijn, is moeilijk te achterhalen. Het is waar dat jonge Gert trouwde met Trijntje Bruin uit Moerbeek. Volgens de officiële gegevens trouwden zij echter in Nieuwe Niedorp. was de Kooiplaats. Het was bijna het eerste bedrijf dat gesticht werd na de bedijking van de Zijpe in 1597. Vroeger was Gert Boekel, de grote kooiboer met wel 200 bunder land en nog een plaats waar, zoon Gert op zat, heel rijk. Die Gert was een goede kerel, want er waren er ook veel mensen in 't Zand, in de Keins en in Schagerbrug die onder het genot van een borreltje geld hadden geleend. Nou ja, geleend. Het raakte in het vergeetboek. De kooiboer wist het niet meer of wilde er niet om vragen. Dan zou het net wezen of hij erom verlegen was en dat wilde hij niet weten. Kooiknecht Klaas was al twee en zeventig. Hij was als jochie van elf jaar bij boer Boekel gekomen om Tweede aflevering van vrijdag 18 september 1964 In deze tweede aflevering vertelde schrijver Gerard Grasboer dat jonge Gertje uit vrijen ging. Hij was altijd met hetzelfde meisje Trijntje Bruin uit de Morrebok, heel achter Schagen. Haar vader was volgens de auteur een klein boertje en kon er dus niks van komen volgens vader Gerrit. Jonge Gert had echter gezegd: „Die of aars gien." Uiteindelijk kreeg hij toestemming. Aan de overkant van de Kooiplaats lag de bedoening van Piet Klaver. Die wilde alles verkopen om naar Amerika te gaan. Al gauw waren ze het eens over de verkoop. De volgende dag waren ze samen naar Schagerbrug gegaan om de Kieftenburg over te laten DEEL 2 De familie Boekei Een eendenkooi

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2012 | | pagina 10