DE KAMPjENj j dat voor ons verscheenen zijn de E. E. Pieter Koeman en Claas Pieters Bakker Burgemeester en regeerders alhier tot Nieuwe Niedorp bij de Ed. Mog. Gecom- mitt. Raden dezes quartiers (gewest) bijsonderlijk gequalificeert tot invordering en bekoming van de agterstallige landsoncosten, de welke verclaarde in de voorsz. Qual. ingevolg en op de conditien van de openbare verkooping ten overstaan van schepenen alhier, op de 26e februarij laatstleden gedaan, mits desen op te dragen aan en ten behoev van Barent Veltman wonende alhier in 't Veld een boerenhuis erve en boed mitsgaders (alsmede) 61 geersen zoo groed- (grasland) als zaadland (akkerland) staande en gelegen alhier in 't Veld in de Kostverlorenpolder, en 1 gars 4 snees zaadland in de oostercamper polder aan 't wegje agter 't Toornhuijs alles afkomstig van Cornelis van Westen en Jacob Michiels erve (erfgenamen) met de belastinge van een jaarlijkse erfpacht van 3 gulden 2 stuijvers 14 penning ten behoeve van de kerk alhier, belovende 't voorsz. Verkogte te vrij en waren (vrijwaren behoeden, waarborgen) als na regten en gewoontendeser Steede behoort, onder verband van de kooppenningen ter somma van agthonderd en tagtig gulden,door de voorn. (hiervoor genoemde) Kooper aan Jan Koeman als schot en verponding- gaarder alhier op heden betaalt ten oirconde is deses bij ons schepenen voorsz. Getekent en dooe de heer Cornelis Denman als Schout dese Stede bezegelt. Raadhuijs tot Nieuw Niedorp 11 april 1759" Het andere deel van het huis (A) werd op 21 augustus 1765 verkocht. In de akte staat bij de opsomming van de bezittingen:een stukje zaadland (akkerland) groot 8 sneesen 10 roeden belent (grenzend aan) het spagestoken (door de eigenaar verlaten) land". Na het overlijden van Barent Lucasz Veltman verkochten de armevoogden van zijn nog minderjarig kind Pieter Barends Veldman het boerenhuis (B) met land bij veiling aan Jan Michiels, die al het het noordelijke deel (A) in bezit had. De voogden waren Cornelis de Leeuw uit Spanbroek, Aris de Leeuw uit de Beemster, Pieter Saal, Jan Ruijter en Jan Pieters Leeuw uit Sijbekarspel. Deze akte werd opgemaakt op 1 april 1777 te Nieuwe Niedorp. Hierna komt het gehele huis met al het land in het bezit van Simon Limmen en Grietje Molenaar. De erfgenamen van deze Simon en Grietje waren: Jacob Simon Molenaar uit Tuitjenhorn en Albert Oijevaar uit Wognum. Zij verkochten in 1809 de boerderij en het land bij veiling aan Jan Groen uit Warmenhuizen. Pieter Barends Veldman huurde reeds de boerderij of een deel ervan en kocht de voormalige boerderij van zijn vader weer terug in hetzelfde jaar 1809 van Jan Groen. Op bovenstaande kaart van 1887 staat de boerderij nog op perceel 85. Op onderstaande kaart van 1910 zien we de boerderij nu aan de Rijdersstraat. Verder onderzoek naar deze boerderij moet nog gedaan worden en dat geldt ook voor het onderzoek naar het kerkhof. AART

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 9