B1 Op bovenstaande luchtfoto is plaats van de buurt schap Beijse met een cirkel aangegeven. Ten zuidoosten van de buurtschap Beijtsebrug stond vrij in het land op enkele honderden meters afstand een boerenhuis. Dit huis is op bovenstaande kaart uit 1654 aangegeven met een cirkel. Deze boerderij is omstreeks 1900 gesloopt en er werd een nieuwe stolp iets zuidelijker aan de Rijdersstraat gebouwd. De sloot om het perceel werd in diezelfde periode gedempt met het puin, dat afkomstig was van de oude boerderij. De AWN uit Schagen heeft in juli 2011 een onderzoek hiernaar gedaan. Er zijn negen grondboringen gedaan. Tussen de boringen hield men steeds een afstand aan van 10 meter. Vanaf de hoek van de schuur van de familie Wit boorde men in zuidoostelijke richting. Men vond een scherf aardewerk uit de 14e eeuw en over de voormalige kavel aardewerk uit de 16e tot en met de 18e eeuw. De boerderij op perceel 85 bestond uit twee woon gedeelten, hier A en B genoemd. Rond het jaar 1730 C waren beide delen in het bezit van Michiel Jacobs. Die was getrouwd met Trijntje Jacobs. Na hun overlijden kregen hun kinderen het in bezit: Jacob, Jan en Maartje Jacobs. Deel A werd door deze familie verhuurd aan Barent Lucas Veltman en deel B werd via een openbare verkoop verkocht aan dezelfde Barent Lucas Veltman. De verkoopakte van 11 april 1759 is bewaard gebleven. „Wij Maarten Ruijter en Cornelis Gerrits Maijers Scheepenen der steede Niedorp, oirconden (verklaren) 8

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 8