H Sijmon Pieters Taem seijns huije ten westen tot gheheel mette belastinge van dertich St (stuijvers) jaerlijckse evendigen erffpacht die de ghemeente van nieuwenieudorp daer op spreeckende heeft." Deze teksten gaven aanleiding om op het perceel nummer 124 - ten zuiden van 120, 121 en 122- te gaan zoeken naar mogelijke sporen van een kerkhof. De archeologische dienst van Schagen heeft in juni 2011 ongeveer 70 grondboringen gedaan op deze kavel. gelegen. Hier volgt weer de letterlijke tekst. „Pieter Louris vercoopt nochdraechtop en schel- tquijt aen Pieter Jans Snijer mede van beijtsebrech voornoemd een vrij huysgen met sijn erff staend aen de westerwech in dese banne bij de beijtsebrege be- lent den voornoemde wech ten noorden, Jan Cornelisz Boer ten oosten 't hoogekerckhof ten westen." Over deze boerderij werd in het kerkregister vermeld: „lage kerkhof ten zuiden en hoge kerkhof ten westen". Op onderstaande kaart staat de plaats van het huis van Pieter Louris aangegeven met een pijl. Op deze afbeelding ziet u links de Valbrugweg en boven de Hartweg. De lijn van boringen zijn aangege ven met witte stippen. Uit geen enkele boring bleek dat er vroeger een kerkhof was geweest. In de bovenste laag teelaarde van ongeveer 40 cm vond men enkele scherven uit de 18e eeuw. Daaronder in de zand- en kleilaag vond men geen sporen van bewoning. De bebouwing ten noordwesten van de onderzochte kavel nummer 124 ligt/lag aanmerkelijk hoger en men vond dat deze locatie meer in aanmerking kwam als mogelijk kerkhof. Helaas is er om de boerderijen nogal veel beton ge stort, zodat men maar op enkele plaatsen kon boren. Nu werden wel scherven aardewerk gevonden uit de 17e tot de 19e eeuw. Op een diepte van 80 cm haalde men een scherf van een „paffrath" pot uit de 12e eeuw naar boven. Dat was een duidelijk bewijs dat er in die periode al bewoning op die plek was. Archeologen zijn van mening dat het kerkhof waarschijnlijk onder de boerderij en de bijgebouwen van de heer Ton Keesom te vinden zal zijn. Uit een tekst uit 1647 blijkt dat het kerkhof niet veel meer naar het oosten kan hebben De boerderij van Pieter Louris is ook getekend op de kaart van 1654: zie het huis in de cirkel. Momenteel staat op die plek het huis van mevr. Truus Keesom (Hartweg 8). Al in 1620 werd geschreven over een hofstee met „het cleijne boschen en 't lage kerck- hoff ten zuiden, 't hooghe kerckhoff ten westen". Uit de registers van de kerk is gebleken dat in 1622 op perceel 97 het huis stond van de weduwe en de erven van Cornelis Jaep Moels en in datzelfde jaar woonde hoge jzj, kerkhof '\J/ la9e Sri: kerkhof

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 6