Ten noorden van 't Veld achter of onder de boerderijen van de familie Wit (Hartweg 4), de familie Keesom (Hartweg 6) en het huis van mevr. T. Keesom (Hartweg 8) heeft een middeleeuws kerkhof gelegen. Deze buurtschap werd vroeger Beijsse of Beijtse genoemd. In de 16e eeuw was er al een brug over de Nieuwesloot of de Noordersloot. Ouderen onder ons herinneren zich de valbrug nog wel. De sloot is er niet meer, want die is tijdens de laatste verkaveling in de jaren zeventig van de vorige eeuw gedempt. De naam Valbrugweg doet ons nog denken aan die brug. Ten westen van de genoemde brug is er tegenwoordig geen huis meer te bekennen, maar ruim 400 jaar geleden stonden er zeker zes huizen. Op de getekende kaart ziet u de brug over de Nieuwesloot. Ten oosten van de brug heeft het kerkhof gelegen. De heer J. van Lunsen, lid van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) afdeling Scha- gen, kwam in kerkregisters van Nieuwe Niedorp al in het jaar 1560 twee vermeldingen tegen, waarin het woord kerkhof voorkwam: „het oude kerckhoff" en „het riet van 't kerckhoff". Het lijkt erop dat het laatste perceel in die periode met riet was begroeid. Vanaf 1594 kreeg het oude kerkhof een andere naam. Het werd voortaan „het hoge kerkhof" genoemd. In 1584 werd het riet van 't kerkhof „het leeg en het riet van het kerkhof" genoemd. Veertien jaren later veranderde de naam in „het lage kerkhof en riet van het kerkhof". Tussen 1599 en 1639 werd het perceel afwisselend „leege" of „laege" kerkhof genoemd. Vanaf 1640 gebruikte men in de kerkregisters alleen nog maar de naam „het lage kerkhof". Rond 1735 verdwijnt de naam „kerkhof" van deze landerijen. Op de volgende bladzijde ziet u een kopie van een pagina van een kerkregister. Het is slecht te lezen en dat is logisch, want de inkt is al ruim 450 jaar oud. Toch is op de bovenste regel nog de naam „oude kerckhoff" te zien.Op de onderstreepte regel staat te lezen: „riet vant kerckhoff". De kerk van Nieuwe Niedorp was eigenaar van het kerkhof. In de registers staan vanaf 1555 de huurders of de pachters van het oude kerkhof vermeld. Van 4 Een kerkhof in de Kampen!

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 4