toorwoord Geachte abonnee, De ontwikkelingen rond de nieuwe brede school in 't Veld hebben onze stichting tot de nodige activiteiten aangezet met name als het ging om oude schoolspullen van de voormalige Mariaschool. Een oude lessenaar, een schoolbankje, oude lampen en landkaarten hebben we inmiddels in een depot in Moerbeek opgeslagen om dat later als expositiemateriaal te kunnen gebruiken. Tevens hebben wij bij het college van B&W van Niedorp er nog weer eens op aangedrongen het gebouw als een stuk beeldbepalende architectuur te behouden voor ons dorp, wat ons door het college is toegezegd. Verder zal het beeldje van pastoor Van der Burg, zo is ons toegezegd, meeverhuizen naar de nieuwe locatie brede school/dorpshuis aan de Dreef laan. Het is ons verder gelukt klok en uurwerk van de voormalige koeienkerk te Zijdewind, welke beide in Nieuwe Niedorp waren gestationeerd, weer terug te brengen naar het dorp van herkomst. Een andere spannende ontwikkeling willen wij u ook niet onthouden. In het kader van de reconstructie van de N 241 (Provincialeweg N241 Wognum-Schagen) heeft de heer J. Lunsen van de archeologische werkgemeenschap afdeling Schagen uit tal van oude documenten als kerkregisters, akten en nota's onderzoek gedaan, waaruit interessante historische feiten duidelijk werden. - Rond 1600 lag er op de hoogte Middenweg/Blokhuizen een sluis in de vaarroute Haringhuizen-Alkmaar, welke in 1933 bij de aanleg van de Provincialeweg onder het asfalt is verdwenen. - Op de Blokhuizen stond vanaf 1855 een herberg/kruidenierszaak genaamd ,,'t Bruine Paard". De herberg beschikte over een doorrijstal en veel passanten staken er op. In 1932 bij de aanleg van de weg werd de herberg met opstallen gesloopt. - In de registers was er sprake van een kerkhof op de hoek Valbrugweg/Hartweg, waar nu de boerderijen van Wit en Keesom staan. De brug werd destijds de Beijtsebrug genoemd. In deze editie leest u meer over dat tot nu toe onbekende kerkhof. Verder treft u in dit nummer aan het relaas van de familie Boekel, over de Strobuurt en de geschiedenis van het onderwijs. Kortom maak even wat tijd vrij, lees en geniet. Drs. Jan J. Jong, voorzitter.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 3