alleen onder het gezag van Rome viel. Op 16 juni 1215 kwam er een gunstbrief, een machtiging, van paus Innocentius III om het conflict op te lossen. Uiteindelijk werd ridder Dirk Boekel aangewezen om met beide partijen te gaan praten. Sommige deskundigen menen dat deze ridder in een kasteel te Boekel, een gehucht ten noorden van Akersloot, woonde. Er zijn in 1957 bij bouwwerkzaamheden inderdaad resten van de kasteeltoren gevonden. Is de naam Boekel afkomstig van het gehucht Boekel? Zijn de Boekels dan toch van adellijke afkomst? Wij willen u het volgende voorval betreffende deze paus Innocentius III niet onthouden. Op 22 juli 1209 werd in opdracht van deze paus de Franse stad Béziers ingenomen. Er werd hem ge vraagd hoe men het verschil kon zien tussen de goede en de kwade (de katharen) mensen. Hij antwoordde: „Dood hen allen, God zal de zijnen herkennen." Innocentius betekent: de onschuldige! In de geschiedenisboeken zien we regelmatig de naam Boekel verschijnen. We geven een aantal voorbeelden om te laten zien dat de naam al heel oud is, maar dat wil niet zeggen dat deze Boekels behoren tot de voorvaderen van de ons bekende Boekels. Van de edelen die in de tijd van graaf Floris IV 1210-1234) in Holland en Zeeland vermaard waren, wordt o.a. genoemd ridder Reijnert Boekel. Dirk Boekel was heer van Rotterdam en overleed tussen 1334 en 1336. Toen Rotterdam in 1340 van graaf Willem IV stads rechten kreeg, werd Floris Boekel, een bastaard broer van Dirk, de eerste schout van Rotterdam. Op een grafzerk in de Sint Janskerk te Maastricht staat vermeld dat Goeswijn Boekel in 1436 was overleden. De heer dr. A. R. Kleyn uit Zeist schrijft in 1959 over Boekels, die in de 15e eeuw te Delft leven, waarbij genoemd wordt Aelbrecht Boekel, in 1446 schepen (wethouder) van Delft en ook de priesters in Schiedam en Delft met de naam Adriaan en Jacob Boukel Sommigen beweren dat de moeder van Desiderius Erasmus, de zeer bekende humanist uit Rotterdam die onder meer Lof der Zotheid had geschreven, Margaretha Boeckel heette. Erasmus, 1469-1536, is zoals bekend een schuilnaam. Men denkt dat zijn voornaam Gerhard was en het opmerkelijke is dat de familie Boekel in de laatste zeven generaties heel vaak kinderen vernoemden naar een familielid Gerrit. „Op 27 Aprilis 1528 starf Geergen Boekels dochter ende leijt begraven in de oude kerk." „Op Heijligh Cruijsdach in Meije 1531 reijsde meester Boeckel Hijndricxz. pastoer van 't Woud nae Jharusalem." In de kerk te Gouda is een gebrandschilderd glas ter herdenking aan een burgemeester Boekel. Uit de boeken blijkt dat de Boekels in Zuid-Holland een zeer vooraanstaande plaats hadden en vervolgens ook in België en Duitsland, getuige de volgende voorbeelden. Julius Johan Boekel, 1573-1630 was arts te Hamburg. Cornelis Boekel was kunstschilder in Antwerpen en vluchtte in 1546 naar Duitsland. In „D'oude Chronijke van Holland", geschreven in 1620 door W. van Gouthoeven, staat het volgende te lezen. „Den Edeldom in Hollant hebben haren Toenaem (bijnaam) meestal van een dorp, huijs ofte stucks lands." Als voorbeeld gebruikt de schrijver: Boeckel in Holland. Een eerste bekende voorvader van de Boekels trouwde op 1 juni 1736 in Alkmaar en werd in het trouwboek ingeschreven als Pieter Hendriks tot Boekel. Men neemt aan dat hij dus uit het gehucht Boekel onder Akersloot afkomstig was. We kunnen uit deze voorbeelden een aantal conclu sies trekken. Van de adellijke familie Boekel uit het gehucht Boekel is heel weinig teruggevonden. Wel heeft men bij Boekel ten noorden van Akersloot de restanten van een kasteel gevonden. De weg daar in die buurt langs het Noordhollansch kanaal heet niet voor niets Boekel en we kennen daar ook nog de Boekelermeer. Het is goed mogelijk dat deze adellijke tak op een gegeven moment door ziektes en oorlogen is uitgestorven. Het is opmerkelijk dat er van al die Boekels, die vroeger in Zuid-Holland en elders in Nederland hebben gewoond, geen nakomelingen meer worden aangetroffen. Het Meertens Instituut heeft onderzoek gedaan naar de meeste achternamen die in Nederland voorkomen. Zo is uit de bevolkingsadministraties van alle gemeentes gebleken dat er in 1947 in Nederland 343 personen de achternaam Boekel hadden. Toen had Nederland 9,5 miljoen inwoners. Zestig jaar later Kasteel te Boekel.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 23