Als je ruim vier jaar lang met drie onderwijsmensen elke week naar Amsterdam gaat om weer een papiertje te halen, dan worden deze studenten goede kennissen van je en kom je na de studie nog regelmatig bij elkaar. Tijdens een van deze avonden kreeg ik te horen dat er in de Purmerendse krant een verhaal had gestaan over de familie Boekel, die in 't Zand woonde. Gedurende zeven weken, van vrijdag 11 september tot en met vrijdag 23 oktober 1964, werd elke week een hele pagina gevuld met deze Noord-Hollandse familiegeschiedenis. De aanleiding De titel was: „'t Begon op de Kooiplaats". Auteur Gerard P. Grasboer was in die tijd kastelein van het café „Het wapen van Münster" aan de Grote Dam in De Rijp, het beste dorp van Noord-Holland volgens de schrijver. Deze geschiedenis berust op ware feiten. De Kooiplaats heeft werkelijk bestaan. Wel zegt de schrijver dat hij er soms wat bij heeft verzonnen om het verhaal romantischer te maken. „Ik heb er enkele dingen in verwerkt die heel ergens anders zijn gebeurd of die ik zelf heb meegemaakt." Hij heeft ook enkele namen veranderd. Zo wordt de hoofdpersoon in het verhaal Gerrit Groen en niet Gerrit Boekel genoemd. Wel gebruikte hij de echte naam voor de eigenaar van het plaatselijke café: Gerrit Wit. Ook was Klaas Bos de echte kooiknecht op de Kooiplaats. We zullen niet het hele verhaal publiceren, want dat is veel te lang. Wel gaan we deze geschiedenis samenvatten en proberen we de verzinsels weg te laten, maar eerst nog wat anders. De naam Boekel In april 1963 was er een boekje van J. Pz. Boekel uit Delfzijl verschenen over de geschiedenis van het aloude geslacht Boekel. De naam Boekel, Boeckel, Bokel of Bouckel kwam al in de twaalfde eeuw voor, getuige de volgende interessante geschiedenis. Op 29 februari 1140 maakte paus Innocentius II aan abt Wouter van Egmond bekend dat graaf Dirk VI, die onderweg was naar Jeruzalem, de abdij van Egmond en die van Rijnsburg aan de Heilige Stoel in eigendom had overgedragen. De paus aanvaardde beide kloosters in eigendom, mits er jaarlijks een cijns (belasting) van vier schellingen Friese munt werd afgedragen. Het klooster werd op deze manier beschermd tegen de vijandig gezinde bisschop van Utrecht. Deze speciale band met Rome vrijwaarde de abdij tegen elke inmenging van buitenaf. Men deed er doorgaans slechts beroep op in geval van een conflict, zoals in Egmond tussen de abt van Egmond en de heer Willem van Egmond. De abt vond dat hij DEEL 1 De familie Boekei Deze foto is tijdens het 25-jarig huwelijksfeest genomen. V.l.n.r. Gerard, Ina, Ted van Schagen, Thea, Tinie, Theo Lafeber, vader Gerard, André, moeder Marie, Wim, Ria, Arie, To en Corrie.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 22