Interview met Wim Groen oud-leerling van de Martinusschool. In de periode 1946-1955 was Wim leerling van de Martinusschool. Hij kan zich de namen van de leer krachten uit die tijd nog goed herinneren. Na de kleuterperiode gingen de jongens naar de Mariaschool om daar de eerste klas te volgen bij juffrouw De Brasem. Samen met de meisjes werden de jongens voorbereid op de „Eerste Heilige Com munie". Na de eerste klas gingen de jongens weer terug naar de Martinusschool. Daar kreeg Wim les van meester De Vries, meester Van der Kooy en meester Wester. Meester Wester was tevens hoofd van de school. De meesters waren in die tijd behoorlijk streng. Wim kan zich nog herinneren dat knapen die behoorlijk vervelend waren, een tijdje met hun kop tussen het bord moesten staan. Je had in die tijd van die ouderwetse schuifborden. Meester Van der Kooy was bij winkelier Piet Van der Stoop in de kost. De Martinusschool had 4 lokalen, twee boven en twee beneden. In de Martinusschool had de vader van Wim enkele muurschilderingen aangebracht.In het Patronaatsgebouw waren ook 2 klassen van de naaischool ondergebracht. Deze werden gerund door de zuster Ursulinen uit Bergen. Wim kan zich nog herinneren dat er in het Sint Antoniusgesticht ook nog een klas was onder gebracht.Het schoolplein bestond in die tijd uit een stuk grond met grind. Pas later werd het plein betegeld. Kapelaan De Waard kwam naar de Martinusschool om de katechismuslessen te overho ren. Er waren ook jongens misdienaar. Zij moesten 's morgens behoorlijk vroeg uit de veren, want de mis begon al om 7 uur. Als Wim om 6.30 uur richting kerk ging, dan was Kees Slippens in de wintermaanden al druk bezig om de kolenkachels in de lokalen op te stoken. Je zag grote rookpluimen uit de schoorsteen komen. Op 5 december kwam sinterklaas naar de Martinusschool. Sint werd dan met de taxi van Willem Leegwater naar school gebracht. Daar bezocht hij alle klassen. Jongens die zich hadden misdragen werden behoorlijk op hun nummer gezet. De sint en zijn pieten kenden weinig medelijden. In de vakanties en in hun vrije tijd werkten veel jongens op het land. Op deze manier werd er een zakcentje bijverdiend voor de kermis. Ook waren er jongens die voor een nieuwe fiets spaarden. Na de lagere school ging Wim naar de ambachtsschool aan de Bergerweg te Alkmaar. Hier volgde hij de schildersopleiding. Leerlingen die niet naar de ambachtsschool gingen, volgden hun lessen op de MULO te Schagen of het lyceum te Alkmaar. I Siem de Jong, 2 Siem Blom, 3 Theo Schouten 4 Theo Stadegaard, 5 Dik Bakker, 6 7 Wim Groen, 8 Cor Venneker, 9 Jan Konijn, 10 Wout Stroet, II Kees Tesselaar, 12 Joop Jong, 13 Henk Klijn, 14 Piet Ursem, 15 Adriaan Vlaar, 16 Theo Kraakman, 17 Siem Ligthart (Flip), 18 Bert Bakker, 19 Johan Wit, 20 meester Van der Kooy Boven: De klas van Wim Groen met meester Van der Kooy. Rechts: Martinusschool met schoolhoofd meester Van Hest uit 1928. (21T

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 21