Groete uit 't Waarland ten was Hein ook kelner in de Posthoorn bij Ophem. Het schildersbedrijf liep goed en zijn werk werd goed gewaardeerd. Al gauw moest hij een knecht erbij nemen. In die tijd zal hij vaak gezegd hebben, dat een schilder in de zomer geen tijd had om te eten en in de winter geen eten had. Inmiddels bezat Hein ook een fiets, want de afstanden in de omgeving waren te groot om bijvoorbeeld naar de Speketer of Slootgaard te lopen. Dit nam natuurlijk te veel tijd in beslag. Het uurloon was toen ook al opgelopen tot zestien cent, dus tijd was geld. Voor op de fiets was een bagagedrager en een hengselmand voor de verfpotten en het gereedschap. Dit was zijn vervoermiddel en met de bekende schilderskiel aan kon je hem zo in het dorp zien, soms ook wel met de glazenmars op zijn rug, als er ergens een ruit stuk was. De toen bekende schilderskiel was een lang wit hemd tot op de knie met aan iedere kant een klein splitje, een inkeping van een centimeter of tien. Omdat zo'n kiel lastig was met lopen en vooral met fietsen, werd het hemd tot de middel opgerold. Schilders werden wel eens uitgescholden voor geesten, als ze zo in hun hemd langs kwamen. Ook een handwagen was onmisbaar voor het vervoer van ladders en trap pen. Zij werden door alle vakmensen gebruikt. Deze wagens waren toen een vertrouwd beeld langs de weg en als er een klinkerweg was, liepen en ratelden deze handwagens er lekker licht overheen met die ijzeren banden. Op zondag ging Hein op vrijersvoeten op de fiets naar Limmen, naar Geertje, die nog in betrekking was bij de voormalige baas van Hein. Het was wel een hele afstand, maar met de fiets en een beetje de wind mee was het heel goed te doen en spaarde hij daarmee de reiskosten uit. Zo werden plannen gemaakt en bespro ken. Toekomst was er wel en plannen ook, maar om die uit te voeren was er geld nodig. Dit was toentertijd ook al een probleem, omdat er nog geen banken op deze dorpjes waren, waar je geld kon lenen. Wel waren er particulieren met geld, die je konden helpen tegen een redelijke rente en aflossingstermijn. Als je echter uit een andere plaats kwam en je was onbekend, dan moest je wel een goede kennis of een familielid hebben, die je dan raad kon geven of kon helpen. Als er dan iemand je met geld wilde helpen, dan moest je ook nog een borg hebben. Die moest dan garant voor jou staan. Dit is toen zeker gelukt, want er werd aan de Weelweg in Waarland een nieuwe woning gebouwd en tevens een schilderswerkplaats. In het jaar 1910 zijn Hein en zijn Geertje in het huwelijk getreden en hebben toen de nieuwe woning betreden. Naast de woning stond het pand van Jan Mul. Hij was klokkenmaker en juwelier en had een winkeltje aan huis. Zijn eigenlijke vak was timmerman, want van het winkeltje en de klokken kon hij niet leven. Aan de andere kant woonde tuinbouwer Groot en even om de hoek kruidenier en caféhouder Ophem. (Wordt vervolgd) Bocht Weelweg en Veluweweg te Waarland met links woning met schilderwerkplaats van Hein van der Eng. Voor de werkplaats met fiets Hein.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 13