„Een actief persoon met een helder verstand". Willem Keesom werd geboren op 30 mei 1902. Zijn vrouw Jansje Ruiter is van 30 april 1899. We hadden Ton Keesom vooraf ingeseind dat we een reportage wilden maken over het leven van Willem Keesom. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd. We werden hartelijk ontvangen in de woonkamer van de gezellige boerderij in De Kampen. Ton had van tevoren al veel werk verzet. Op tafel lagen vele foto's, medailles en oorkondes. Ondertussen was ook Arie aangeschoven. Al gauw werd duidelijk wat voor een persoon Willem Keesom moet zijn geweest. Volgens de broers Arie en Ton hield vader Willem niet van grappen en grollen tijdens het vergaderen. Vaak kwam vader Willem laat thuis van vergaderingen, maar 's morgens vroeg was hij altijd als eerste al weer uit de veren om de koeien te melken. Na het melken ging vaak het nette pak aan in verband met de vele vergaderingen, soms wel 3 per dag. Het kwam ook wel voor dat hij elders overnachtte, bijvoorbeeld i.v.m. een symposium van de Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en Edam. Zie hier in het kort wie Willem Keesom was. Op de vraag welke rol moeder Jansje in het geheel speelde, antwoordden de beide broers unaniem: „de hoofdrol". Duidelijker konden de heren Keesom hun geliefde moeder niet omschrijven. Moeder zwaaide wel degelijk de scepter (uiteraard figuurlijk) in huize Keesom. Vader was bijna altijd weg. Henk, Arie en Jan namen gedurende zijn afwezigheid de taken over. Vader Willem was heel zijn leven lang een actief persoon. Hij bekleedde tal van functies. Hij was een man met een zeer uitgesproken eigen mening. Velen zullen zich hem herinneren als een persoon met een helder verstand, een persoon die ook voor de gewone man heldere taal sprak. Overal werd er met ontzag naar hem geluisterd. Hiermee is wel duidelijk geworden dat veel verenigingen en instanties een beroep op hem deden. Velen bewonderden hem voor het vele werk dat hij voor onze gemeenschap heeft verricht en wat hij voor een ieder heeft betekend. Hulde voor zijn vrouw Jansje die hem tal van keren moest missen in verband met de vele vergaderingen. Nooit hebben de kinderen van Keesom moeder horen klagen. In 1918 trad Willem Keesom al op jonge leeftijd toe tot de bijzondere, vrijwillige „Landstorm". 6 mei 1925 was een bijzondere datum. Drie stellen trouwden tegelijkertijd: Wilhelmus Ruiter uit 't Veld met Cornelia Zutt uit Waarland, Wilhelmus Johannes Keesom uit Nieuwe Niedorp met Johanna Maria Ruiter uit 't Veld en Antonius Ruiter uit 't Veld met Johanna Bakker uit Zuid-Scharwoude. De huwelijksvoltrekking vond plaats op woensdag ■^r Trouwfoto Willem Keesom en Jansje Ruiter 6 mei 's morgens om 9.00 uur in de Martinuskerk te 't Veld. Opbouw van de veestapel Toen Willem Keesom in 1925 met Jansje Ruiter trouwde, begon hij in Nieuwe Niedorp met een stuk of 7 koeien. In het boerenbedrijf spreekt men van „wilde" koeien. Catrien 1 is van 1925. Catrien 30 en 31 zouden opgroeien tot echte toppers. Willem Keesom kocht in 1934 zijn eerste stier Frans Wodan. Vanaf dat moment werkte Willem aan de opbouw van een veestapel van louter stamboekkoeien. Catrienen, 8 Willem Keesom sr.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 8