kennen. Om het onderwijs te verbeteren hanteerden veel scholen een schoolreglement „De schoolwetten en leefregelen zullen op bordpapier worden geplakt en worden opgehangen Van tijd tot tijd worden deze door de onderwijzer of een leerling voorgelezen en door de onderwijzer verklaard". Ook op de school in Zijdewind werd er in 1808 een nieuw schoolreglement ingevoerd. Dit reglement gold in die tijd voor alle scholen in de gemeente. Schoolreglement Er moet school gehouden worden van 9.00 u tot 12.00 u en van 13.00 u tot 16.00 u. Op donderdag- en op zaterdagmiddag mag er vrij gegeven worden. De onderwijzer moet onder de kinderen een goede tucht houden. Hij moet straffen in bescheidenheid en zonder drift uitvoeren. De onderwijzer ziet er op toe dat de kinderen zindelijk, gewassen en niet haveloos naar school komen. De schooldag zal telkens met een gebed worden begonnen en afgesloten. In school zitten de jongens en meisjes gescheiden. De onderwijzer moet de kinderen aansporen tot vrees van het Opperwezen, tot ontzag van de ouders. De onderwijzer moet zijn leerlingen aansporen dat zij nooit schelden, slaan of vechten. De vakantie zal in Nieuwe Niedorp en Zijdewind worden gehouden gedurende de kermis in die plaats en op beide scholen tijdens de Schager kermis Ook ouders hadden hun verplichtingen. „Ouders mogen hun kinderen niet aan de meesterlijke macht onttrekken. Ze hebben maar geduldig toe te zien hoe hun kind wordt gekastijd. Wel moet de onderwijzer er op toe zien dat hij de kinderen niet tot bloedens toe slaat, noch hun ledematen breekt". Schoolstrijd te Zijdewind. Bij de stichting van de gereformeerde (later hervormde) kerk te Zijdewind zal men ongetwijfeld hebben gehoopt dat de bevolking van Zijdewind en omstreken zich wel zou bekeren tot het gereformeerde geloof. Daarom werd er op de school te Zijdewind nooit een katholieke onderwijzer benoemd. Toen er in 1848 een nieuwe onderwijzer benoemd moest worden, werd tegen de zin van de plaatselijke bevolking weer een niet-katholieke onderwijzer benoemd. Meester F. Tauber wist als beste de sommen te maken en voor de vuist weg te schrijven en te lezen. Uit protest tegen deze aanstelling van de heer Tauber werden 45 van de 58 kinderen thuis gehouden. Vanaf januari 1849 tot september 1851 waren er slechts 13 kinderen op school aanwezig. De katholieke ouders probeerden in die tijd een eigen parochieschool te stichten. Ook probeerden ze een katholieke huisonderwijzer benoemd te krijgen. Dit mislukte echter, want alleen openbare scholen werden door de overheid gefinancierd. Zelfs de minister van Binnenlandse Zaken heeft zich in die tijd met de schoolstrijd bemoeid. Het gezin Tauber werd destijds dermate vaak door jongeren beledigd dat de officier van justitie er aan te pas moest komen. Pas toen de heer Tauber in 1851 als ontvanger bij de gemeente in dienst werd genomen en er voor het eerst een katholieke onderwijzer aan de school te Zijdewind werd benoemd, keerde de rust weer. J.W. F. Schuhard werd de nieuwe onderwijzer. Uitbreiding van de school te Zijdewind. Het aantal kinderen dat naar, de school te Zijdewind kwam nam gestaag toe. Er stond ook nog een school in Nieuwe Niedorp, maar in de omgeving van Zijdewind was geen school te bekennen. Zo werd er in 1851 een openbare school gesticht in Waarland. In 1826 werd aan het gemeentebestuur toestemming gevraagd om een deel van de Zijdewinder kerk als school te gebrui ken. Het schoolhuis naast de kerk werd te klein (nu ligt daar de rotonde van Zijdewind). Bovendien verkeerde het in slechte staat van onderhoud. Pas in 1863, toen er meer dan 100 leerlingen waren, werd de hervormde kerk als school gebruikt. De gemeente huurde de kerk voor 90 gulden per jaar. De schoolopziener en Gedeputeerde Staten drongen er bij de gemeente op aan om een nieuwe school te bouwen. De gemeente bleef echter weigeren. Er werd gehoopt dat er in 't Veld een nieuwe katholieke school zou worden gebouwd. Dit zou i.v.m. de overheidssubsi die lang op zich laten wachten. In 1873 werd de verbouwing van de kerk tot school aanbesteed. De verbouwing werd gegund aan Dirk Killer voor de som van 2500 gulden. Tijdens de verbouwing werd er les gegeven in de kolfbaan van Cornelis Bont. In de kerk werden 2 lokalen en een gang gemaakt. In 1888 werd er een derde lokaal bijgebouwd. De lessenaar van de schoolmeester met roe wordt vervolgd

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 7