school was schrijven. In die tijd schreven de kinderen met een kroontjespen. In het midden van de bank zat een inktpot. Het sierschrift werd vaak gebruikt. Eens in de week ging ze naar catechismusles. De lessen werden gehouden in de pastorie van 't Veld. Pastoor Verberne kan ze zich nog wel herinneren. Naast rekenen, lezen, taal en schrijven kregen de leerlingen eens in de week ook zangles. Namen van meesters en juffen willen haar niet meer te binnen schieten. Er werden in die tijd geen schoolfoto's gemaakt, zoals in deze tijd. Maar wat wil je als je ruim 90 jaar teruggaat in de tijd. Onderwijs in Zijdewind en 't Veld Zo'n 400 jaar geleden stonden de huizen in Zijdewind en 't Veld zeer verspreid. Alleen in Sijdtwind waren de huizen wat dichter bij elkaar gebouwd. Dit zal de reden wel zijn geweest om daar een schooltje te beginnen. Wanneer men precies is begonnen met het geven van onderwijs in Sijdtwind is niet bekend, maar in elk geval voor 1613. In dat jaar werd Jan Cornelisz. als onderwijzer verbonden aan deze openbare school. Openbare scholen waren neutraal en kinderen moesten wel worden opgevoed tot deugden die maatschappelijk en christelijk moesten zijn. Daarom werd er veel aandacht besteed aan de bijbel en het zingen van psalmen. Dirk Kwantes uit Heemskerk werd in 1765 benoemd als onderwijzer aan de openbare school te Zijdewind. De meeste onderwijzers hadden in die tijd een bijbaantje. Het salaris van de onderwijzer was in die tijd dermate gering dat ze wel één of meer bijbaantjes moesten zoeken. Zo ook Dirk Kwantes. Hij verdiende in die tijd met les geven zo'n 200 gulden op jaarbasis. Zijn bijbaantje was koster van de kerk die in 1652 naast de school werd gebouwd. Hij kreeg de volgende taken toebedeeld: de klok luiden als er een dienst was, de predikant vrije intrek in zijn huis geven, de bijbel voorlezen, de vloer van de kerk schoon houden. De overleden hervormden en katholieken werden in die tijd in de kerk begraven. Voor het toeleggen van het graf kreeg Kwantes 10 stuivers. In 1850 was J. de Jongh schoolmeester en tevens burgemeester van Oude Niedorp. Meester Wijn was onderwijzer, dood graver en waterverkoper te Nieuwe Niedorp. Meester Tissen was een gereformeerde onderwijzer aan de openbare school te Zijdewind waar ook veel katholieke kinderen zijn lessen volgden. Voor en na de lessen werd niet alleen het Onze Vader maar ook het wees gegroet gebeden. In de geschiedenislessen vertelde hij over het leven van heiligen. Tevens was hij dirigent van het kerkkoor van de Sint Martinusparochie in 't Veld. A.C. van Hest was de eerste dirigent van het pas opgerichte fanfarecorps St. Martinus. Hij overleed na de schoolmis van 19 januari 1951. Dat de onder wijzers in die tijd met moeite het hoofd boven water konden houden blijkt wel uit het volgende; In 1860 bedroeg het inkomen van een onderwijzer met een gezin van 3 kinderen 6 gulden per week. Het grootste deel van dit bedrag werd aan eten en drinken besteed. Het onderwijs op school Het onderwijs in de 17e en 18e eeuw was bijzonder slecht. De onderwijzers waren slecht opgeleid en de klassen waren veel te groot. In sommige klassen zaten meer dan 100 kinderen. Er werd met ijzeren hand geregeerd. De meester had altijd zijn „bullepees (zweep) bij de hand. Was het stelsel van straffen erop gericht om door gestrengheid kinderen vrees in te boezemen om het kwaad te laten, bij belonen was de eerzucht vaak een drijfveer. Er waren onderwijzers die de namen van ijverige leerlingen op een erebord noteerden. Ook werden er kinderen beloond met kleine geschenken. Sommige onderwijzers waren niet eens in staat om behoorlijk Nederlands te schrijven. Zodra iemand „een naem conde schrijven ende een psalm zingen", achtte men hem al geschikt voor het werk in het onderwijs. Veel onderwijzers waren zwak in rekenen. Er waren in die tijd geen methodes zoals we die nu 6 Schoolplaat „Het volle leven", uitgegeven door Wolters Het klassieke leesplankje zoals de meeste van ons het kennen

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 6