dat heeft de geschiedenis wel bewezen. De nieuwste ontwikkelingen in de 21e eeuw hebben er toe geleid dat er zogenaamde brede scholen tot stand zijn gekomen, ook in onze regio. Binnen de gemeente Niedorp zijn de plannen voor het tot stand komen van 2 brede scholen volop in ontwikkeling. De brede school is een samenwerkingsverband tussen partijen die zich bezig houden met opgroeiende kinderen. Doel van het samenwerkingsverband is de ontwikkelingskansen van kinderen te vergroten en een doorlopende aansluitende opvang te bieden. In de brede school kunnen naast onderwijsinstellingen ook kinderopvang, sport, cultuur en bibliotheek ondergebracht zijn. Onderwijs in Moerbeek In deze hechte gemeenschap waar geen kerk aanwezig was, beschikte men wel over een rijk verenigingsleven. Twee keer per jaar werd er kermis gevierd. Aan het eind van de 18e eeuw werd er reeds onderwijs gegeven in de Moerbeek. Op de tuin van Jan Wijn heeft in vroeger tijden een klein houten schoolgebouwtje gestaan. Daarin werd van 1 november tot 1 mei les gegeven. Zoals in de inleiding al werd aangegeven, werden veel kinderen in de zomermaanden thuis gehouden om mee te helpen op het land of de boerde rij. Dat gebeurde dus ook in Moerbeek. De onderwijzer moest gedurende de zomermaanden maar ander werk zoeken. Enkele kinderen van gegoede ouders gingen via de landpaden lopend naar Nieuwe Niedorp om daar onderwijs te volgen. In 1850 werd er een nieuwe school gebouwd op de plaats waar nu het loonbedrijf van Van der Geest is gevestigd. Deze school heeft tot 1932 dienst gedaan. Daarna gingen de kinderen naar de nieuwe gebouwde school aan de Dorpsstraat te Nieuwe Niedorp. (de tegenwoordige "Snip"). Tegelijkertijd werd in 't Veld aan de Rijdersstraat de Mariaschool gebouwd, een meisjesschool met vier klaslokalen. Voor de kinderen uit Moerbeek was dit een duidelijke vooruitgang, want er reed voortaan een schoolbus naar Nieuwe Niedorp, zodat de kinderen niet meer lopend naar school hoefden te gaan. Voor 1932 ging een aantal kinderen uit de katholieke gezinnen ook naar school in Nieuwe Niedorp. Vanaf 1932 kwam daarin verandering. Het laatste hoofd van de openbare school in de Moerbeek was meester De Boer. Schoolherinneringen van mevrouw Spaansen-van der Stoop Met mevrouw Spaansen-van der Stoop werden kort voor haar 100e verjaardag schoolherinneringen opge haald. In 't Veld heeft ze op de kleuterschool gezeten. Deze was ondergebracht in het parochiehuis. Na de kleuterschool ging ze in Moerbeek naar de lagere school. Hier heeft ze 4 jaar op school gezeten. Daarna ging ze naar de lagere school in Nieuwe Niedorp. Ze groeide op in een gezin met 5 kinderen in De Westerkampen. De kinderen gingen in die tijd lopend naar school. Elke dag liep ze een half uur langs de „Ringsloot" om op tijd op school te zijn. Als we terug gaan in de tijd, dat moet rond 1919 zijn geweest. waren er 2 klaslokalen. In elk lokaal werden meerdere jaarklassen ondergebracht. Haar favoriete vak op 5 Openbare school, Moerbeek, rond 1900

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 5