is overigens in 1928 voor de tweede keer verbrand. Toontje buur, zoals we hem noemden, was altijd een opgeruimde man. Ook al kwam je hem storen als hij op zijn middagtukje lag, dan nog zag je hem nooit met een sacherijnig gezicht. Zelfs op zondag kon je bij hem terecht al was het maar om een pakje vloei. Bij deze man is het leven echter niet over rozen gegaan, want al vroeg kwam moeder Jaantje op de leeftijd van zesendertig jaar te overlijden. Zo bleef Toon achter met zes kinderen. Gelukkig voor de kin deren kreeg Toon hulp van familie. Later kreeg hij hulp van Marie Wijnker, waar hij enorm mee was geholpen. Toen Marie in het huwelijk trad, kwam er een nieuwe huishoudster. Marie Boots uit Opmeer deed haar intree. Al heel gauw werd het tante Marie. Zij was een lieve vrouw voor de kinderen, stond dag en nacht klaar voor het gezin en ook hielp zij de klanten in de winkel. Zij was niet meer weg te denken in het gezin Ruiter. De oudste drie jongens moesten ook hun dienstplicht vervullen, toen zij de leeftijd daarvoor hadden. Arie de oudste geraakte naar Indië om het vaderland te dienen, maar ook de daaropvolgende zoon Kees was hetzelfde lot beschoren. Bernard heeft gediend bij de marine. Na zijn diensttijd is hij al jong geëmigreerd naar Canada samen met zijn vriend Cees Bierman. Arie werd net als vader kruidenier en vestigde zich in Schagen. Kees bleef dichter bij huis. Hij werd onderwijzer in zijn eigen dorp, maar zijn levensloop had een ander plan. Hij kreeg verkering en trouwde met een Zijdewindse schone. Om vooruit te komen in deze maatschappij had hij gesolliciteerd naar een betrekking met een woning. Kees belandde in de universiteitsstad Wageningen. Dries had broederdienst en was dus vrij van dienst. Hij vond later een betrek king in Alkmaar. De meisjes Annie en Riet zijn gehuwd met tuinbouwers. Annie heeft vele jaren haar vader geholpen en was in de winkel een graag geziene hulp voor de jonge mannen. Menig jonge snuiter kwam voor een pakje tabak of sigaretten in de avonduren. Vader Toon heeft het ook lang niet gemakkelijk gehad, vooral niet na het overlijden van zijn nog jonge vrouw. Hij was wel een doorzetter met een veebedrijfje en met een winkel en dat was toch een zware taak. Vroeg Toon was lang niet vies van werken en heeft dat later wel degelijk bewezen. Hij heeft met het buurtwinkeltje een grote klantenwijk opgebouwd. Toon is in het voorjaar getrouwd, gelijk met zijn broer Willem en zus Jansje. Alle drie op dezelfde dag: 6 mei 1925. Dat zal wel een heel gebeuren geweest zijn met alle broers, zussen en genodigden van drie families met hun aanhang. Dit was toch een stuk familiege schiedenis. De pastoor heeft wel lopen te glimmen van trots en de koster zal wel een paar extra sigaren hebben gekregen. Helaas is in dezelfde maand vader Arién overleden, op 31 mei 1925. Hij heeft toch nog mee mogen maken dat zijn zoon winkelier werd en tevens zijn buurman. Al eerder vermeldde ik dat bijna alle huizen in deze buurt voorzien waren van rieten daken. Het viel op dat het huis van Toon met dakpannen was bedekt, terwijl het toch al een paar decennia's oud was. De verklaring hiervoor is dat het in 1870 of een paar jaar later nieuw gebouwd is, omdat het vorige verbrand was. Dat gebeurde gelijk met de eerste boerderij van Jan Ligthart, dat aan de overkant van de weg stond. Vonken waaiden door een harde zuidwester wind op het rieten dak dat heerlijk droog was. De boerderij van Klaas Ligthart (nu Taxi Van Diepen) De Strobuurt, van links naar rechts: kinderen van J. Veldman, Lou Bleeker, Piet Jong en de knecht van Lou, Nico Haring Rijdersstraat 20, boerderij van Klaas Ligthart. Nu Taxi Van Diepen

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 25