zeer smartelijk ziekbed al jong te overlijden. Vader Jan wist met hulp van een dochter van broer Gert en ook van anderen zich te redden. Later toen de kinderen groter werden, ging het beter. Zelf kon hij ook best de middagpot bereiden. Als hij op het land aan het werk was, ging hij een half uurtje eerder op huis aan, zette de piepers op en maakte de groente klaar. Voor een klein naaiklusje, zoals een knoop aanzetten of sokken stoppen, draaide hij zijn hand niet om. Later heeft zijn jongste zoon Gert het bedrijf voort gezet. Om rond te komen in deze veranderende tijd, om het hoofd boven water te houden, is hij vrachtwa genchauffeur geworden.Van een klein bouwerijtje met een paar koetjes kon je geen gezin van onderhouden. Helaas kwam Gert veel te vroeg plotseling te overlijden en stond zijn vrouw er alleen voor met een stel opgroeiende kinderen. Zo werd moeder Annie genoodzaakt om haar dierbare woning te verlaten. Nu woont de familie Borst in dit huis op nummer 23. De Strobuurt is niet meer de buurt zoals hij was. Toch heeft zij bij de ouderen altijd deze naam behouden. Er waren ook mensen die van gedachte waren, dat het de stroopbuurt was. Misschien omdat er toentertijd twee winkeltjes naast elkaar waren en er veel stroop gebruikt werd. Zo blijft het toch wel gissen, maar dat het in het begin van het dorp een ijverig en druk buurtje was, kan men niet ontkennen. Ook heeft er nog een kermisexploitant gewoond. Deze stond met een kraam op de kermissen. Het was de familie Konijn en woonde in het boerderijtje van Veldman. In 1936 is dit verbrand op een woensdag na de middag. Later heeft hier Arie Goudsblom een noodwoning gebouwd met de naam „De Stulp". In 1906 werd het winkeltje van Jonker publiekelijk verkocht in het café van Bruin in Zijdewind. Dit woonhuis met winkel, met veestalling en bouwland, groot 24 aren en 20 centiaren, werd gekocht door Arién Ruiter. Deze was vaak aanwezig bij openbare verkopingen, had een geweldige handelsgeest en niet te vergeten een vooruitziende blik. In 1910 is hij met zijn gezin uit Spierdijk verhuisd naar De Weel en werd Antoon werd werkman bij broer Jo, waar hij tot zijn huwelijk is gebleven met de kost en inwoning, zoals men dit toen noemde. Toon kreeg verkering met Jaantje Bakker uit Zuid-Scharwoude. Deze verkering zal ook wel met een kermis of een rederijkersavond tot stand zijn gekomen. Vader Arién had al heel gauw in Toontje een handelsmannetje gezien en ook dat hij met mensen om kon gaan. Toen de verkering al enige tijd aan was, liet Toon zo hier en daar merken dat hij samen met zijn Jaantje toekomstplannen had. Dit was vader Ruiter ook opgevallen en heeft Toon gevraagd of hij al wat op het oog had en of hij liever werkman bleef. Vader Arién heeft hem toen het voorstel gedaan om het winkeltje met veestallinkje op de Strobuurt te kopen en daar een ventwijk van te maken. Toon had nooit geweten dat zijn vader deze plannen al in het hoofd had en dat dit winkeltje eigendom van zijn vaders was. „Als je hard werkt en je schouders eron der zet, is er een goed stuk brood te verdienen", sprak vader Ruiter. Na enig overleg met zijn aanstaande heeft Toon de knoop doorgehakt en heeft het spul in de zomer van 1924 van zijn vader gekocht. De pach ter, de heer Jonker, mocht blijven tot januari 1925. daar boer en bouwer. Zijn vrouw Antje Bakker was op 19 januari 1867 in Wervershoof geboren. Zij was een dochter van Jacob Bakker en Marie Spruit. Samen kregen ze dertien kinderen. Arién had zoveel medewerking van zijn kinderschaar, dat hij zelf meer tijd had voor het sociale en kerke lijke gebeuren. Bij de oprichting van de katholieke land- en tuinbouwbond werd hij dadelijk al in het bestuur gekozen. Ook zat hij in het bestuur van de Noordermarktbond van Noord-Scharwoude en van de boerenleenbank. Zo had hij een bedrijvig bestaan met vergaderen en openbare verkopingen van landerijen en goederen. Zoon Jo nam in 1921 de boerderij van vader over. Arién en moeder Antje gingen met de jongste kinderen naar de Rijdersstraat nummer 27 in 't Veld. Daar heeft hij een tuindersbedrijfje gekocht. Nu woont er nog een kleinzoon van hem. Rijdersstraat 25, woning en winkel van Antoon Ruiter. Nu bewoont door Joop van der Stoop Rijdersstraat 27, hier heeft Arién Ruiter gewoond. Nu woont er zijn kleinzoon Gerard

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2011 | | pagina 24