veiling in Beverwijk. 's Morgens om zeven uur moest de hele partij dan al veiling klaar zijn. In de crisistijd waren ze op een gegeven moment niet veilbaar, ze draaiden door, en kwamen weer terug. Mijn moeder heeft ze toen op de lorrie naar de weg gereden. Ze heeft er mooie stukjes van gemaakt en uitgedeeld aan de kinderen, die uit school langs liepen. En de kinderen maar lekker eten! We hadden ook een klein verwarmd kasje van ongeveer 8 x 4 meter. Daarin werden rode tulpen gekweekt voor de verkoop van de bloemen, die precies met de Kerst klaar moesten zijn, omdat dan de prijs het best was. Ja, mijn vader was best een vooruitstrevende tuinder, hoor! Hij wilde zelfs een grote kas, een warenhuis laten bouwen voor 10.000 gulden, maar dat hield mijn moeder tegen. Die vond dat eerst de boerderij opgeknapt moest worden! Commentaar van Wim de Boer Jr. Mijn vader vertelde het verhaal, dat opa de Boer het geld voor het nieuw te bouwen warenhuis al geleend had. Van arren moede is hij dat maar weer gaan terug brengen. Hij had het geld tegen een percentage van negen geleend bij een particulier, een pater. Maar die hield zich aan het getekende contract. Gelukkig wilde de bank het geldbedrag overnemen tegen 6%, zodat jarenlang 300 gulden per jaar betaald moest worden, waar niets tegenover stond Mijn moeder was best vooruitstrevend. Zij was één van de eersten die op elektriciteit ging koken. Ze had een oventje waar twee broden tegelijk in konden. Vóór die tijd had ze net als iedereen een petroleumstelletje. Omdat ze nagenoeg de eerste was met deze nieuwe vorm van koken werd ze door de fabriek gevraagd om demonstraties te geven aan andere huisvrouwen. Woensdagmiddag was dan kijkdag, waar moeder demonstreerde hoe je brood kon bakken en kletskop pen kon maken. Wij, als kinderen mochten dan pinda's pellen en fijn hakken. Het kasje werd ook verwarmd met elektriciteit, evenals een deel van de broeiramen middels grondverwarming. Bijzonder was ook de grote boomgaard die tot buur man Dekker liep en bestemd was voor ons eigen gezin. Bij een grote oogst, werd veel fruit aan buren, familie en bekenden gegeven. Heel veel oude soorten fruitbomen stonden in die boomgaard, zoals de Gieser wildeman, een lekker stoofpeertje, kruidenierspeertjes, verder nog het soort Seigneur, de boerengroenen, Present of England, Yellow peren, Rilland Bad en de Conférence. Ja, er werd door de kinderen van 't Veld wel eens wat fruit gepikt. Wij zagen ze dan stiekem over het slootje springen vanaf de Rijdersstraat, maar lieten dat maar begaan, want er was fruit zat. In het jaar 1933 is vader overleden, hij was nog maar 46 jaar. Dat was een hele slag voor moeder en het gezin. Siem, de oudste was net 20 jaar (1913) jaar en het was het begin van de crisistijd. Wim de tweede zoon, jouw vader werd in 1914 geboren, vervolgens Jan (1916), dan kwam ik (1918), Piet (1920), Herman (1922) Sien (1925) en Tonie (1926). Een gezin van 8 kinderen. De tijd was slecht. Alle groenten draaiden door! In de jaren 1938/9 is de boerderij gesloopt en heeft moeder 100 meter richting 't Veld een nieuw burger huis met schuur laten bouwen. Later hebben Piet en Marie de Boer er lang gewoond met hun gezin. Toen kwam de oorlog en moesten van de overheid alle broeiramen weg. Er moesten verplicht erwten en bonen geteeld worden, maar ook veel kool en aardap pelen. Piet Takken haalde de kool op met paard en wagen en bracht ze naar de vlet van Gert Bruin, die in de ringsloot lag bij de Valbrug. Die bracht ze dan naar de vaarveiling in de Langedijk, waar ze verkocht werden. De jongens hebben nog wel komkommers illegaal geteeld. Maar ze werden gepakt door de Duitsers bij het laden van de schuit ergens achter in de Kampen bij oom Arie en toen waren ze alles kwijt. Ja Wim, je vader was daar ook bij! si V ^4 In de laatste strenge winter van de oorlog waren de jongens een kuil met aardappelen vervroegd aan het oogsten, omdat er veel "piepers", rotte aardappelen, in zaten door de natte herfst. De aardappelen die nog goed waren moesten snel gegeten worden, voordat ze ook bedierven. Toen de mensen er lucht van kregen dat de aardappelen snel geruimd moesten worden, kwamen ze vanwege de honger in groten getale naar ons toe voor een kooksie. Er stond op een gegeven moment een hele rij mensen te wachten. Soms aten ze zelfs uit de ketel met in de schil gekookte aardappelen die voor het varken bestemd waren. Ook hadden we een aantal onderduikers in huis, en in de schuur een tiental evacués uit Den Helder, waaron der kinderen, die allemaal te eten moesten hebben en waarvan er een helemaal onder 't zeer zat. Die wonden verzorgden we dan. Af en toe kwam zijn vader op bezoek en nam dan voor moeder een puntzakje met De gezusters de Boer: Sien, Nel en Tonie

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 5