en Zijdewind in de jaren veertig van de vorige eeuw. Tante Nel van Assem- de Boer (geboren 9 maart 1919) vertelt aan haar neef Wim de Boer jr: Mijn vader Cornelis( Cees) de Boer 1886-1933) was tuinder en trouwde op 25 jarige leeftijd met Alida, Antonia Bierman 1888-1949) uit Oude Sluis. Hij woonde vroeger met zijn ouders op het einde van het dorp richting Nieuwe Niedorp net rechts achter de Velderbrug, waar tante Alie Rood nog een tijd woonde en daarna Siemen de Boer, haar zoon (overleden in 2009) Mijn vader was elf jaar oud toen zijn vader overleed, dus hij moest wel meehelpen met koeien melken, maar hij had niet zo'n zin aan de boerderij. Hij ging liever naar de Kolonie, dat was een woon- en werkgemeenschap van mannen met lange kleden aan, die op alternatieve wijze leefden en werkten in navol ging van de kolonie "Walden" in Bussum. Daar deed hij allerhande klusjes in de tuin. Tuinieren werd zijn hobby en later maakte hij er zijn werk van. Toen hij in 1911 trouwde, ging hij samen met moeder in een huisje wonen aan de Rijdersstraat op de plek waar later het huis van Van den Hoek is gebouwd. Daar was een klein stukje land bij, waar hij op kleine schaal groenten begon te telen en moeder bloemen. Moeder verkocht de slabonen per honderd stuks, want ze hadden toentertijd nog geen weegschaal. Verder verdiende hij zijn brood met het melken op de boerderij van zijn moeder, deed hij snoeiwerk voor de gemeente en werkte bij particulieren in tuinen. Langzamerhand heeft mijn vader steeds meer stukjes land gekocht in de Leijerpolder aan de overkant van de weg, richting het kanaal Alkmaar-Kolhorn tot ook de boerderij op de kruising Rijdersstraat/Zwarteweg, recht tegenover de kaasfabriek, vrij kwam. Zij kochten deze boerderij met land van Pieter Mul, die in de Wogmeer een andere boerderij had gekocht. Het huis waarin zij woonden, werd verkocht aan een Noordstrand. De dochter van Noordstrand trouwde later met Frans van den Hoek. Die boerderij was in slechte staat van onderhoud en wel drie of vier honderd jaar oud. De ligging was wel bijzonder: de raampartijen lagen vanaf de Rijdersstraat gezien aan de achterkant, met de voorkant aan het Rijderdijkje zoals ook de boerderijen van Van Diepen en Brink aan de andere kant van dat polderpad. Er zat nog een grote oude schouw in met een ketting, waar je een grote ketel aan kon hangen. Daaronder kon je een vuurtje stoken op een brede ijzeren plaat. De muur achter de schouw was betegeld met paars/ blauwe tegels, met Bijbelse voorstellingen van het Oude en Nieuwe Testament. Dat was prachtig voor ons kinderen. De boerderij was heel groot en er waren een heleboel leuke speelplekjes. De vloeren waren allemaal belegd met kleine gele steentjes, de zogenaamde "geeltjes" die je soms nog wel ergens tegenkomt. Aan de gevel van de boerderij waren twee leeuwenkop pen bevestigd Commentaar van Wim de Boer jr. Waarschijnlijk had mijn vader (Wim de Boer sr) daar wat steentjes van meegenomen bij de sloop en er een stoepje van gemaakt van één meter in het vierkant vóór de voordeur van het oude huisje van ons aan de Zwar- teweg 263. Van de boerderij is een schilderij gemaakt, dat bij tante Nel aan de muur hangt. Tevens is er een prachtige replica van gemaakt door modelbouwer Frans van der Eng en stond de op schaal nagebouwde boerderij tentoongesteld in de Oudheidkamer van de historische stichting van 't Veld in de voormalige winkel van de oude smederij van de gebr Hoebe Vader begon met 500 broeiramen en later werden het er 2.000. Hij teelde allerlei soorten groenten zoals wortelen, bloemkool en komkommers en heel veel koolplanten, ja zelfs werden meloenen zoals die lekkere ananasmeloenen geteeld. Die gingen dan met vrachtrijder van der Stoop uit het Waarland naar de 4 Het leven van een kraamzuster in 't Veld

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 4