3 ik zo, want op één winkeltje meer of minder komt het hier ook niet meer aan. Casper was getrouwd met Geertje Cijs uit Hensbroek, Zij kregen samen vijf kinderen: twee jongens en drie meisjes. Zoon Piet was in Waarland gaan wonen en huwde met Jaantje Dekker uit Nieuwe Niedorp. Zij kregen in hun te kleine woning een groot gezin: elf kinderen. Het waren echter erg tevreden en goede mensen en voor iedereen behulpzaam. Jan en Marie zijn thuis en ongehuwd gebleven, terwijl moeder Geertje al gauw ziek, behoeftig en bedlegerig werd door een zware spierziekte. Casper was een heel goede en goudeerlijke man. Een klant die achterstallig was met zijn betalingen, stond hij even vriendelijk te woord als ieder ander. Het is ook wel eens gebeurd dat iemand die veel tegenslag had met ziek en zeer, dus onmogelijk zijn schulden kon betalen, met een opbeurend woord van Casper en een sigaartje toe opgelucht naar huis ging. Siem Plijter, een oomzegger, kon zich opa Casper nog herinneren als een heel goede opa met een baard. Als hij als kind met zijn moeder naast de kinderwagen liep om tante Geertje en ome Catrinus van Herwerden in Nieuwe Niedorp te bezoeken, gingen ze even bij opa Casper aan. Het was maar goed dat deze man de armenkas toen niet beheerde, want dan was de kas van Vincentius rap leeg en werd de armoede troef. Dirk Burger, de smid die ook boer was, kocht in 1897 land ter grootte van een hectare en 43 are voor 1.300 gulden, inclusief de woning, waarvan Casper de huurder was. De overdracht was op het kantoor van Een paar jaar geleden kreeg ik een brief van mevrouw Rezelman uit Nieuwe Niedorp. Zij had deze brief gekregen van de heer Klaas Smit, die gewoond heeft in het stolpje van Arie Brink, later het huis van Tinus Brink die een paar jaar geleden is overleden. Mevrouw Rezelman vond dat dit schrijven in 't Veld thuis hoorde. Deze meneer Smit beschreef zeer nauwkeurig wie en waar er in 1917 in 't Veld woonden. Na het lezen van dit schrijven werd het mij toen duidelijk waar het winkeltje van Casper Plijter is geweest. Toen ben ik natuurlijk verder gaan zoeken. Nadat we zo links en rechts hadden geïnformeerd, zijn we heel wat dingen aan de weet gekomen. De naam Plijter was hier voorheen algemeen bekend. Dus was dit uitpluizen weer een leuke uitdaging. De woning met het winkeltje heeft gestaan op de plaats waar nu Zuurbier op nummer 78 woont. Casper Plijter had daar toen een bouwerijtje met een klein buurtwinkeltje. Zijn grootste omzet behaalde hij met de verkoop van klompen en laarzen. Dat werd later uitgebreid met lederen klompsokken, waaraan toen een grote behoefte was. Het scheelde de huisvrouwen veel stopwerk van de kousen, omdat deze veel langer meegingen bij het dragen van klompen. Gerard is de volgende dag begraven bij dit kerkje in Kediri Inzet: Grenadier Gerard Buren Jan Bes, Cock staat in de deur net terug uit Indonesië zijn dienstplicht vervuld (1960)

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 19