een klein winkeltje maar groot in klompen en laarzen Piet Groot, Jan Brouwer, Jan Bijwaard, Piet Jong en Antoon Ruiter waren de kruideniers van 't Veld. Vijf kruideniers in dit dorpje en De Weel meegeteld komen we op zeven. Daar waren ook nog twee winkeltjes: de weduwe Bakker, beter bekend als Antje Kant, en het winkeltje van Jb. Wester in de stolp van de familie Veul. Ja, dan had je eerder ook nog het winkeltje van Casper Plijter. Dan zitten we nu al op acht kruideniers. Ze konden wel bij elkaar om een boodschap gaan, zo groot als deze gemeenschap van winkeliers was. Ook in Zijdewind waren er wel minstens zes winkeltjes met comestibles en grutten. Zo werd er gepraat over het mioddenstandsgebeuren aan de etenstafel en ook bij de kapper als de klanten zaten te wachten op hun knip- of scheerbeurt. Nu noemt men deze mensen ondernemers, zelfstandigen, eigen baasjes of neringdoenden. Ook ontdek je dat het taalgebruik veranderd is, maar dat is normaal. Wat niet normaal is dat we nu in onze dorpen helemaal geen winkel voor onze levensmiddelen hebben. Dat is in de tijd van vooruitgang wel een teruggang. Zo was ik op mijn manier aan het filosoferen en dacht nog aan de tijd dat ik een joch was van een jaar of tien. Toen had ik gehoord van het winkeltje van Casper Plijter hier in het dorp. Als ik langs het huis van Jan en Marie Plijter liep, kon ik het mij niet voorstellen dat er in dat huis een winkel was geweest. Vaak heb ik dat huis van links naar rechts bestudeerd. Links of rechts naast de deur zag je nergens een plek op de muur, waar een reclamebord had gezeten. Later, toen ik weer een paar jaar ouder was, heb ik gehoord dat er in het huis waar Jan Bes woonde ook een klein kruide nierswinkeltje is geweest. Daar was op het kozijn van de buitendeur nog jarenlang een geëmailleerd bordje te zien waar margarine op stond. Dit vertelde zoon Cock Bes en die wist te vertellen dat er in dat huis een winkel was geweest. Dat zal dan wel zo wezen, dacht Casper Plijter Het winkeltje van Casper Plijter aan de Rijdersstraat

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 18