„Een eenvoudig mens, maar een atletische grootheid" vJ Jan Keesom was vanaf de begin jaren vijftig een begrip in de atletiekwereld. Wij waren al een keer hartelijk ontvangen door Jan en Truus, maar de keer daarop had Jan Keesom broer Arie ook uitgenodigd en dat was geen verkeerde zaak. Jan was geboren op 13 juni 1933. Hij was het zevende kind van Jansje Ruiter en Willem Keesom. Vader Kee- som had een boerderij en een tuinderij in de Kampen vlak bij de Valbrug. Met de broers Arie, Dries en Wim werd veel opgetrokken. Het bij velen uit onze gemeen schap nog bekende padje van Dekker werd door Jan en zijn broers onnoemlijk vele keren gelopen. Hier lag misschien wel de bakermat van zijn bijna onmetelijke en gedoceerde uithoudingsvermogen. Hij liep dit pad met vele buurtjongens, met onder andere een van Slijkerman, met Wil en Leen van der Stoop, Jan Groen en Jaap, Wim en Niek Wit. Het was immers de kortste weg naar de kerk en de school. Het pad liep net naast de oude ringsloot, waar nu de Valbrugweg loopt. De jongens van Keesom waren snel, maar Jan liep ze er allemaal uit. Arie vertelt: „We gingen onder de middag allemaal naar huis, maar hij vloog ons altijd voorbij." Jan en Arie vertelden vol vuur over het eerste onverge telijke uitje na de oorlog. Ze werden uitgenodigd door Ad Bandsma, die ook in de buurt ondergedoken heeft gezeten, om te komen logeren. Dat was in Delft. Ze zouden er samen met Niek Slijkerman voor drie of vier dagen verblijven. Ze gingen met een trammetje van Delft naar Rotterdam, naar het stadion van Feyenoord en zagen daar een voetbalwedstrijd. In een bioscoop in Den Haag zagen ze de film: „De dief van Bagdad". Ze wilden toen ook de Heilig Landstichting bij Nijmegen bezoeken Ze kwamen tot vlak bij de Maas en keerden toen terug. Na de oorlog heeft Jan de lagere landbouw school in Spanbroek doorlopen. Begin jaren vijftig gaat Jan naar de landbouwwinterschool in Hoorn. Hij gaat in de kost bij de familie Groot aan de Bin- nenwijzend. Van 1952-1954 zit Jan met Cees Groot op die school. Jan had al vroeg verkering, maar voordat Jan Keesom zich volledig op het opbouwen van zijn bedrijf stortte en een gezin stichtte, begon hij eind jaren veertig eerst een sportcarrière. Jan ontdekte de atletiekwereld De eerste wedstrijd hardlopen was in maart 1949 in de duinen bij Zandvoort, zo schrijft Jan Keesom. Over die wedstrijd vermeldde het Haarlems Dagblad van 28 maart 1949 onder de kop „Geslaagde duinlopen" het volgende. „Onder vrij grote belangstelling zijn zon dagmiddag in het Kostverloren Wandelpark duinloop- wedstrijden gehouden ter opening van het Zandvoorts zomersportseizoen, welke buitengewoon goed zijn geslaagd. Het parcours bleek volgens de algemene DEEL 1 Atleet Jan Keesom Jan Keesoom (nr. 33) in aktie aan het begin van zijn loopcarrière Het padje van Dekker

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 4