eigen leven hadden afgekoppeld en weggevoerd van de rampplek. Toch waren er ontploffingen, waar geen eind aan scheen te komen. Wagondeuren vlogen over het dak en kwamen in de achtertuin terecht. Door de geweldige explosies was bijna alles wat we aan serviesgoed hadden, veranderd in diggelen. Diezelfde avond zijn we lopend naar de Westerweg gegaan. Thuis hadden ze duizend angsten uitgestaan. He melsbreed was Schagen niet zo ver en hadden ze de ontploffingen gezien en gehoord. Vader wilde niet dat we terug zouden gaan. Omdat er al contacten met de ondergrondse waren, zijn we thuis dus ondergedoken. Mijn man hield de Rijkswerf voor gezien. Zijn vriend Jerry Smit uit Leiden wisten we onder te brengen bij boer Pijper. Zo begon een bewogen tijd met een opleiding van de ondergrondse in het klooster te Nieuwe Niedorp. Daar leerden ze onder meer hoe ze met wapens moesten omgaan. De hongerwinter stond voor de deur. Er was geen elektriciteit en we hadden te maken met een spertijd van 8 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens, terwijl er wel wacht gelopen moest worden. Omdat er geen brandstof meer te krijgen was, zaagden de mannen 's nachts bomen om in de snijdende kou. Wij waren nog jong en vonden dit alles nog spannend. Als ik er nu aan terugdenk, dan moet het voor oudere mensen een verschrikking zijn geweest. Omdat wij ons eerste kind verwachtten, zijn wij tot 15 augustus 1945 bij mijn ouders gebleven. Ria werd op 24 juni van dat jaar in dezelfde bedstee geboren als haar moeder. Met paard en wagen zijn we toen naar Den Helder vertrokken en konden we serieus beginnen aan een normaal huwelijksleven. Drie dochters (Ria, Greet en Ans) maakten ons gezin compleet en toen de tijd aanbrak dat ze aan sport gin gen denken, hebben we ons beiden daarvoor ingezet: mijn man voor de voetbalclub HRC en voor mij lag het voor de hand dat WGW-handbal, waar onze meiden handbalden, mijn aandacht en hulp kreeg. Ook onze zeven kleinkinderen doen veel aan sport: vijf meiden kozen voor handbal bij WGW en de twee jongens voor voetbal bij HRC. Na de fusie met Watervogels werd de naam WGW veranderd in DSO. Een van mijn kleinkinderen, Mieke Post, heeft een aantal jaren bij VZV gehandbald en het kampioenschap van Nederland meegemaakt. Sport was en is nog steeds een belangrijk onderdeel in onze familie. Van de twaalf achterkleinkinderen sporten er negen. De jongste drie moeten nog even wachten, want zij zijn een, twee en drie jaar oud. Als ik zo achter (of is het voor?) de com puter zit, zou ik een boek kunnen schrijven over mijn jeugdjaren. Wat hebben we genoten van de reünie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Mariaschool, waarbij oud-leerlingen uit het hele land aanwezig waren. Misschien komt er nog eens een reünie. Ik hoop het. Tot zover de caleidoscoop van mijn leven, waarvan het fundament is opgebouwd in de Kampen, waar ik met trots aan terugdenk." Guus Schong-van der Stoop op Schiphol

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 25