Toen de ondergrondse was overgegaan in de BS, de Binnenlandse Strijdkrachten, mochten de BS-ers in hun blauwe overall de NSB-ers arresteren. Mijn man had een aandeel in de arrestatie van burgemeester Pluister. De kerkelijke inzegening in de parochiekerk te 't Veld is gedaan door deken Kuis uit Schagen, waarmee we een heel fijne band hadden. Vanaf onze trouwdag woonden we bij vrienden in de Hoep in Schagen. Dat was echter van korte duur. Op 12 september 1944 werden we geconfronteerd met de beschieting van een munitietrein. Het mid dageten stond bij iedereen op tafel. De vredige lunch in de stationsbuurt van Schagen werd echter wreed verstoord door het geluid van twee laag overvliegende Engelse jagers, die een zojuist gearriveerde personen trein uit Alkmaar, klaar voor vertrek naar Den Helder onder vuur namen. Een verdwaalde kogel uit een van de vele mitrailleurssalvo's raakte een van de wagons van de verderop richting Hoep staande munitietrein. Daarna barstte de hel los. Kille cijfers spreken van twee dode Duitsers, twaalf gewonden, het afbranden van vier huizen in de Stationsweg en van het voor malige kaaspakhuis in de Roosstraat, tien gesloopte panden aan de Hoep en in totaal 250 beschadigde huizen. Ontelbare gebroken ruiten en weggeblazen dakpannen. Lampen boven tafel kwamen omlaag en het middageten was gevuld met scherven. Nu zeggen we wel eens gekscherend: „Het leek wel oorlog!" Maar dit was de werkelijkheid en die had nog veel erger kunnen zijn, als stationschef M. van Broeke en beambte J. Berkhouwer niet enkele wagons, waarvan er een gevuld was met buskruit, met gevaar voor Advocaat mr. Buiskool en burgemeester Pluister Vernielde huizen aan de Hoep na explosie van een munitietrein in 1944

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 24