Dit gedeelte over het ontstaan en de geschiedenis van café "De Vriendschap" begint bij Jaap Kramer in 1960 en voert ons langs Peg en Margret Doodeman en eindigt bij Hans Broersen en Jim Groenland die tot op de dag van vandaag aan het roer staan. 1960-1985 Jaap Kramer, geboren op 26 februari 1925, en Jo Kramer-van Baarsen, geboren op 7 september 1926, zijn op 1 april 1960 de nieuwe eigenaren van café de Vriendschap geworden. Jaap kwam uit de Wijde Wor- mer en zijn vrouw Jo uit Zuidoostbeemster. We worden vriendelijk onthaald door Jo en dochter Joke aan de Valbrugweg in 't Veld. Jo heeft haar zaakjes goed bij elkaar gezocht en overhandigt direct een tas vol papie ren om tot een juist en goed sluitend verhaal te komen over het café de Vriendschap. Toen Jaap Kramer in 1960 het café van zijn vader Niek Kramer kocht, brak er voor Jo een enorm drukke tijd aan. Aan haar gezin van 4 kinderen, Tiny en Frans moesten nog worden geboren, en aan het café zat onnoemelijk veel werk vast en dat stak zij niet onder stoelen of banken. Al het vele kookwerk moest door Jo worden gedaan, want er was geen kok in dienst. Kisten aardappelen moesten door haar worden geschild. De thans 83-jarige vertelde vol vuur hoe een en ander in zijn werk was gegaan. Dit alles ging gepaard met een lach en een traan. Dankzij een opgaande tijd en een aan de weg timmerende Jaap Kramer hebben ze een goede tijd in het café gehad, maar zonder zijn Jo, zoals hij ons al meerdere malen in een eerder stadium had toevertrouwd, had hij dit niet allemaal voor elkaar gekregen. Vol lof spreekt Jo over haar fantastische hulpen: Els Ligthart (wie kent haar niet?), Truus Ligthart-Huiberts (een kei, zoals Jo haar typeerde), Emmy Groen Ad., Lies Boekel Wd., Atie Post Bd. uit Zijdewind. Zij noemde ook de volgende mannelijke hulpen: de onverbeterlijke meesterober en biertapper Teeuwis Pronk, de man uit Warmenhuizen, en ook Ab Stam uit de Slootgaard kenden de klappen DEEL 2 Het onstaan van café "De Vriendschap" Boven: Els Ligthart, Gonny Kramer en Joke Kramer. Onder: Lies Boekel, Emmy Groen

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 18