In nummer 2 van jaargang 10 van dit blad lazen wij met extra belangstelling het uitgebreide artikel over de firma en de familie Mooij. Extra belangstelling omdat wij, Hilda Bakker en Joof Tummers, de huidige bewoners zijn van Havenstraat 35. Door een toevallige ontmoeting waren we al in aanraking gekomen met de familie Mooij. In de Havenstraat werd een appelboom grondig onder handen genomen en als amateur houtbewerker ging ik met de hovenier een praatje maken in de hoop een paar mooie stukjes fruithout op de kop te tikken. Dhr. Bommer, hovenier uit Waarland, was zeer coöperatief en zei: „Ik doe jou een plezier met het hout en jij doet mij het plezier dat ik het niet hoef weg te brengen." Bij de tweede gang had hij gezien waar ik het hout naar toe bracht en vroeg: „Woon jij daar? Daar heb ik mijn bruid vandaan." Het werd een zeer geanimeerd gesprek, waar terloops ter sprake kwam dat de „Mooijtjes" nog regelmatig zusterdag hielden. Wij hebben toen gevraagd of de familie interesse had om hun zusterdag eens in het oude ouderlijk huis te houden. Het idee werd enthousiast ontvangen, maar door omstandigheden heeft het toch nog enige tijd geduurd voordat de gemaakte afspraak een definitieve datum opleverde. Het was voor beide kanten een zeer vruchtbaar bezoek er werd natuurlijk veelvuldig geroepen: „Wat is het hier veranderd en hier sliep ik vroeger." Natuurlijk werd er ook veel informatie over de omgeving, de buurt en het huis uitgewisseld. Wij denken nu te weten, waarom het vierkant niet meer symmetrisch is, de paal achter de dorsdeuren is ooit verplaatst. De vrachtwagen van Vader Mooij was te groot voor de dors. Vanaf het prille begin van onze bewoning waren we via het kadaster al op de hoogte van de eigenaren van Havenstraat 35 sinds 1840 en in de loop van de jaren ook van wie er feitelijk gewoond hebben. Het kadaster waarschuwde ons ook dat weliswaar de eerste registratie is van 1840, omdat het instituut toen begon, maar dat het wel erg toevallig zou zijn, als dat ook het bouwjaar van het huis zou zijn. Zij vermoedden dat het bouwjaar vóór 1832 ligt. De redactie van dit blad beschikt over fotokopieën van het kadaster van de zo geheten „dagregistraties". In 1840 staat er als eigenaar Pieter Schoen, timmerman, die wordt in 1852 opgevolgd door Cornelis Schoen, ook timmerman. We mogen gevoeglijk aannemen dat het hier om vader en zoon gaat. In 1855 wordt Jan Kunis eigenaar, ook al timmerman. In de dagregistraties van Philippus Hulst, notaris in het arrondissement Alkmaar, lezen we over de verkoop van het huis dat Jan Kunis verkoopt aan Pieter Raatgers. Er staat: „Jan Kunis Timmerman wonende aan het Zijdewind onder Oude Niedorp, die verklaart verkocht te hebben aan Pieter Raatgens timmerman mede aldaar woonach tig, die ten deze verschenen, verklaarde de koop aan te nemen". Het gaat over het perceel A 262 263 451 samen groot twaalf roeden en vijftig ellen in april 1855. "De comparanten verklaarden dezen verkoop te hebben aangegaan, onder de bepaling dat de percelen aan den kooper overgaan met al zijn regten en lasten en dient haar heden zoodanig als de verkoper dezelven heeft verkregen en bezeten en dus ook met het regt van overpad over het naast gelegen Erf Sectie A nummer vierhonderdtweeenvijftig (452) het regt tot in en uitvaart van de haven of inham op dat Erf enals anderszins gelijk zulks in de titel der verkrijging hierboven is aangehaald is aangeduid. Voorts dat de kooper zijn gekochte met den Eersten Mei aanstaande aanvaarden en ook van dien tijd af aan de lasten moet dragen". Eindelijk voor eenen som van Eenduizendnegenhon derd Gulden welke kooppenningen door den verkooper naar zijnen verklaring uithanden.... hem volledige kwijting verleent. Waarvan akte. Verleden te Heer Hugowaard in de herberg s'Lands Welvaren aan het Verlaat. Pieter Raatgers heeft blijkbaar veel tegenslag gehad, want in 1881 werd zijn huis en land op een openbare veiling verkocht op verzoek van: De Spaarbank te Alkmaar opgericht door "Het Depar tement der Maatschappij tot het nut van 't Algemeen", Havenstraat 35, Zijdewind De fam. Mooij in "hun oude huis" op 2 juni 2005

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2010 | | pagina 16