Een terugblik op tien jaar: „'t Is mooi weest" Het millenniumfeest van 2000 was de indirecte aanleiding tot de oprichting van onze historische stichting met de lange naam: Stichting tot behoud van historisch erfgoed 't Veld - Zijdewind - Moerbeek. Hoe wij met zijn allen tot deze pakkende naam zijn gekomen, is niet een twee drie meer te achterhalen, maar feit is dat de term historisch erfgoed zo langza merhand gemeengoed is geworden. Termen als religieus erfgoed, industrieel erfgoed en agrarische erfgoed worden in historische kringen veelvuldig in de mond genomen. Als uitvloeisel van het schrijven van het boek „Als een windvlaag over velden" en het deponeren van een kist met bescheiden van het jaar 2000 met daarbij het voormelde boek onderzocht de redactie van dat boek of er een draagvlak zou bestaan voor verder onderzoek naar de geschiedenis van onze dorpen. De helft van deze redactie zag dat wel zitten. Er kwam aanvulling uit 't Veld van Chris van den Hoek en Betsie Bakker-Groen en vanuit Zijdewind waren dat Cor Meijering en Sim Hanraads, terwijl de Moerbeek werd vertegenwoordigd door Jan Wijn. Dat was meteen een flinke bezetting en dat vormde een basis om te starten met het uitgeven van een magazine. We hadden nog niet over een geschikte naam nagedacht en het eerste nummer kreeg dan ook de naam van de stichting. De toenmalige burgemeester van Niedorp mevrouw L. Jansen- van der Gevel nam half december 2000 het eerste nummer in ontvangst in de Mariahoeve te Zijdewind, de boerderij van ons redactielid Cor Meijering. We lieten er honderd drukken, terwijl zich nog maar vijftig abonnees hadden aangemeld. Nu tien jaar later is dat verachtvoudigd en staat ons abonneebestand op bijna 400. Na ons eerste nummer hebben we ons vervolgens beraden over een geschikte naam voor het blad. We schreven een prijsvraag uit en Gerard Tamis had een pakkende naam bedacht: „'t Is mooi weest". Het is niet alleen de titel van een bruiloftskraker, maar het duidt er tevens op dat dit blad het wil hebben over vervlogen tijden in de diverse dorpen en over gebeurtenissen die ertoe hebben geleid dat de dorpen nu zijn, zoals ze zijn. We hebben ons verdiept in de geschiedenis van de kerken in de diverse dorpen, in de ontwikkeling van het onderwijs, de scholenbouw en de ouderenzorg. Ook namen we de kermissen onder de loep, het verdwijnen van de vele winkeltjes in de diverse dorpen en de verloren gegane oude beroepen, die met het voortschrijden van de economische ontwikkelingen soms geheel uit het dorpsbeeld verdwenen, zoals kruideniers, kappers, hoefsmeden, schoenmakers, vrachtschippers, kolenboeren, olieboeren, de bakkers met hun eigen gebakken brood en de talloze uitbaters van café's. Ook verdwenen er veel verenigingen, zoals het jongensgilde 't Veld, de toneelvereniging van 't Veld en Zijdewind, de debatingclub en de honkbalclub. Ook was de geschiedenis van de gemeente Oude Niedorp met een raadhuis op de hoek Rijdersstraat/ Provincialeweg een onderwerp dat werd belicht en keken we naar de ontwikkelingen in het verkeer, zoals de Provincialeweg N 241 van Hoorn naar Schagen langs 't Veld en Zijdewind en achterhaalden wij de bruggenbouwers van de talloze bruggen over het kanaal Alkmaar-Kolhorn. Soms zaten we vele eeuwen terug in de geschiedenis. We denken dan aan de bouw van een nieuwe kerk in Zijdewind, die een jaar later in 1649 door de schout van Nieuwe Niedorp werd gesloopt. Dikwijls echter bood de twintigste eeuw talloze onderwerpen, waarvan je nu zegt: „Hé, zat dat zo?" Onvermeld dient hier niet te blijven dat we de geschiedenis van veel boerderijen hebben achterhaald en ons dikwijls moesten wenden tot het kadaster om vorige eigenaren en posities te kunnen achterhalen. Evenzeer dient hier nog vermeld te worden dat wij vanaf 1 maart 2003 tot eind december 2008 een oudheidkamer hadden, gevestigd aan de Rijdersstraat 85 in het voormalige winkelpand van mevrouw Lies Hoebe-van Schagen. Wij konden daar laten zien hoe de mensen in het verleden woonden en werkten. Zo kijken wij terug op tien interessante en boeiende jaren van onze stichting. Wij wilden onze abonnees deelgenoot maken van de rijke historie van onze dorpen, zodat je met andere ogen even naar je dorp gaat kijken. Er valt nog veel te onderzoeken en te schrijven. Of we ooit nog een locatie voor een oudheidkamer zullen verwerven zoals rond de jaren 2003-2008, is moeilijk in te schatten. Musea in een oude tuinbouwschool in Breezand of in het Van Blanckendaell Park in Tuitjenhorn zullen het functioneren van een historische stichting natuurlijk alleen maar stimuleren. Vooralsnog kijken wij uit naar ons tweede decennium en u kunt ervan verzekerd zijn dat u de komende tijd weer interessante lectuur van ons voorgeschoteld krijgt. Van uw kant staan we open voor verhalen, voorwerpen uit de oude doos en alles wat met de geschiedenis van onze dorpen heeft te maken. Drs. Jan J. Jong, voorzitter

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 9