gelegenheid verder te leren om de eenvoudige reden dat daar geen geld voor was. Maar ik heb me in de loop der jaren door middel van cursussen, zoals mid denstand en detailhandel, zelf wel bijgespijkerd. Na de lagere school moest ik voor halve dagen gaan werken en kwam terecht bij de familie Van der Stok in Nieuwe Niedorp, die de kwekerij De Leeuwenhof hadden. Aan het begin van de zomer moesten daar de druiven worden gekrent. Ik deed dat 's middags samen met een heel stel jongelui, waaronder Truus Leegwater, Breggie Ligthart, Luus en Trien Berkhout. Een jaar later kwam ik voor dag en nacht bij Arie Molenaar, rentenier en kerkmeester. Zijn boerderij stond iets verder aan het pad tegenover de kerk. Ik verdiende daar f 1,50 in de week met kost en inwoning, zoals dat genoemd werd. Omdat hun ouders al jong gestorven waren, maakten Marie Brink en haar broer Piet ook deel uit van de huishouding. Beiden zijn nooit getrouwd. Het was niet bepaald de makkelijkste periode in mijn leven. Marietje was niet erg flexibel, zodat er weinig vrije tijd voor me was. Bovendien had ze een zwakke gezondheid en kon ze zo'n hitje als ik nog wat bijleren op huishoudelijk gebied. Daar kwam ook nog bij dat haar zwager en zuster uit Zwaag kort na elkaar overleden aan de gevolgen van tbc. De kinderen werden over de familie verdeeld. Zo ook kwamen Annie en Henk op 't Veld, ongeveer zes en vier jaar oud, in het gezin van Arie Molenaar. Tbc kwam vroeger in bepaalde families vaak voor. De familie Op 't Veld woonde in Heerhugowaard-De Noord, de moeder was Geert Brink. De familie Bos woonde in Zwaagdijk, de moeder was Engel Brink. De ouders zijn gestorven aan tbc, waardoor de kinderen bij familie werden ondergebracht. Dat bracht voor mij veel extra werk teweeg, maar geen verhoging van salaris! Wat heb ik een heimwee gehad. Ik mocht immers een keer in de veertien dagen na het lof op zondagmiddag naar huis. Omdat ik nou niet altijd vrolijk werd van het werken onder Marie Brink, zocht ik vaak even mijn heil bij Corrie en Riek den Braasem. Tijdens de winter van 1940 gingen we 's middags schaatsen op een brede sloot in de buurt. Mijn partner was Riek en Marie Brink nam Corrie voor haar rekening. Gezien beide dames nog nooit op schaatsen hadden gestaan, was dat dolle pret. 8 Vanaf links: Marie Brink, Piet Brink, Guus van der Stoop, Arie Molenaar en de kinderen Henk en Annie op 't Veld. Staand: Truus Leegwater, een onbekende, Breggie Ligthart, Lies Jansen, Guus van der Stoop. Zittend: Marie Droog, Trien Berkhout, Jacqueline Mezelaar. Deze dames waren druiven aan het krenten in een kas van kwekerij De Leeuwenhof. Truus en Breggie Ligthart op de kwekerij De Leeu wenhof. Zij woonden in een boerderij naast de familie Van der Eng. Wordt vervolgd. Kerkmeester Arie Molenaar

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 8