en ondergoed maakten. Dat hadden diverse klanten al bij hem besteld. Bij Kofa kreeg hij een redelijke korting en een loopjongen bracht de gekochte spullen naar de paardenstalling. Die handel was een welkome aanvulling van de huishoudkas. Hij wist immers al deze spullen met winst te slijten aan de klanten, waar hij zijn handel haalde en ook aan klanten in zijn eigen omgeving. Als je er aan denkt dat hij met zo'n handicap 's morgens om zes uur wegging en 's avonds om tien uur of nog later thuiskwam, dan past hier een grenzeloze bewondering voor zo'n vader. In het gemengd bedrijfje hadden ze vanwege de handicap van haar vader bijna altijd een werkman nodig. Ze weet zich nog een naam te herinneren: Cor Rijkes. Haar moeder Marie Takken was 17 jaar jonger dan haar vader. Marie was geboren in 1899 en bezocht de lagere school in Moerbeek. Op jonge leeftijd noemde men haar Guurtje, maar toen ze ouder werd, zei haar moeder dat ze maar Guus genoemd moest worden. Anders zou Guurtje afgekort worden tot Guurt en dat vond moeder geen mooie naam. Het oudste kind in het gezin was Gerard. Hij heeft nog enkele jaren in de Pastoor van der Burglaan gewoond. Helaas is hij in 1997 overleden en heeft zij bijna geen binding meer met haar geboortegrond. Van al haar zussen is alleen Wil nog in leven. Deze is tien jaar jonger dan Guus en woont in Heerhugowaard. Van de twee jaar op de bewaarschool herinner ik me juffrouw Molenaar nog heel goed. Ze werd door ons juffrouw hobbelkontje genoemd. Je kunt het je nauwelijks voorstellen, maar in die tijd moest je netjes in de banken blijven zitten en je mond dicht houden. Zij had, voorzover ik mij herinner, altijd een zwarte jurk aan en daarover droeg ze een zwart-wit schort. Er waren heel wat overblijvers tussen de middag, waarvan ik ook deel uitmaakte. Ik herinner me nog zo goed, dat juffrouw Molenaar toch kans zag om voor zichzelf een warme maaltijd te bereiden. Ze deed dat op een petroleumstelletje en dat kan ik nog bijna ruiken. Als ze dan gegeten had en de school weer begon, deelde ze de stijfselpotjes uit en kregen we plakkertjes en een vel papier. Ze ging dan op de achterste bank zitten om ons in de gaten te houden, Moeder Marie Takken Vader Willem van der Stoop Juffrouw Molenaar had, voor zover ik mij herinner, altijd een zwarte jurk aan en daarover droeg ze een zwart wit schort. De bewaarschool in 1926 of 1927. Het eerste kind boven aan de linkerkant is Marie Brouwer. In de middelste rij zien we eerst Annie van der Eng en daarnaast Guus van der Stoop. De foto hieronder dateert van 1930. Bovenste rij v.l.n.r.: Wim Berkhout, Joop van der Eng, Jan Kruyer, Jaap Ligthart, Arie Bakker, Eef Hoebe. Tweede rij: Siep Groot, Dirk Dekker, Piet Tamis, Klaas van Leeuwen en Piet Veldman. Derde rij: Guurtje Veldman, Jo Kolkman, Doortje Tromp, Mien Bruin, Vera Smit, Nel Bierman, Annie Jansen, Annie Bruin en Arie Bruin. Vooraan: Gatha de Graaf, Truus Berkhout en Gré Smit. 5

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 5