Op bezoek bij Guus Schong-van der Stoop Het is al weer ruim zes jaar geleden dat we een brief kregen van mevr. G. C. Schong-van der Stoop, waarin zij de redactie complimenteerde met het „gigantische werk bij het samenstellen van de edities van 't Is mooi weest". Ook noemde ze het „smoelenboek" geweldig waardevol, hoewel ze gezien haar leeftijd weinig oude bekenden in dat boek aantrof. Deze reacties van lezers stimuleren ons om nog jaren door te gaan met het uitpluizen van onze plaatselijke geschiedenis. Een half jaar later, in december 2003, schreef ze dat het voor een 80-jarige heerlijk is om oude herinneringen op te halen, temeer daar ze al 62 jaar geleden uit de omgeving van 't Veld was vertrokken. Deze 80-jarige had ook haar levensverhaal met behulp van haar computer op papier gezet. Dat was voor ons de reden om haar eens te bezoeken. Door allerlei omstandig heden hebben we haar pas kortgeleden eens in Den Helder opgezocht om nog meer te weten te komen over haar leven in de Kampen. Ze woont nu al enkele jaren drie hoog in een seniorenflat. Toen wij er waren, scheen de zon op haar balkonnetje en keken we uit op een gezellige winkelstraat. Drie jaar geleden heeft zij haar auto weggedaan en verplaatst zich sinds die tijd met haar scootmobiel. Haar gezondheid is nog redelijk en aan haar verstand mankeert niets. Weer compli menteerde zij ons voor de boeiende inhoud van „'t Is mooi weest". Ze zei: „Ik weet wat ervoor komt kijken om zo'n blad samen te stellen, omdat ik op dit gebied actief ben geweest. In 2000 heb ik voor de voetbalclub van mijn man, toen nog HRC, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan het jubileumnummer samengesteld. Dat kostte mij zes maanden spitten in de archieven, maar ik heb daardoor wel alle trainers en bestuursleden teruggevonden." We hebben die middag heerlijk zitten praten over van alles en nog wat. Nu terug naar het verleden, want daar was het toch om te doen. Ze is op 2 september 1923 geboren in een gezin met acht kinderen: zeven meisjes en een jongen. Het adres was vroeger Westerweg 10, maar dat is na de verkave ling Hartweg 12 geworden. Haar vader Willem van der Stoop was invalide geworden, omdat een huisarts in zijn been had gesneden om een fistel te verwijderen. Een fistel is een niet-natuurlijke verbinding tussen een lichaamsholte en de huid. Zo'n fistula ontstaat meestal na een ontsteking in de lichaamsholte. Het betreffende been was minder snel gegroeid en was dus korter geworden, zodat hij zich meestal moest verplaatsen met een hondenkar. Hij ging vaak de boer op, zoals zij dat noemde. Hij ging zaterdags met paard en wagen over de Middenweg in Heerhugowaard en kocht bij veel vaste klanten eieren, boter en mollenhuidjes in, zodat hij met een volle wagen op de markt in Alkmaar kwam. Daar leverde hij zijn waar af, bracht zijn paard en wagen naar café Muizenvreugd van P. Bloothoofd en at daar zijn brood op. Dit café bestaat nog en bevindt zich dicht bij de Friesebrug. Als de mollenhuidjes nog niet goed droog waren, had hij ze achter de kachel gelegd. Vader Willem was een economisch mannetje. Als hij op de markt zijn waren had afgeleverd, ging hij naar Kofa Spruyt en kocht daar sajet voor kousen, baai voor mannenondergoed, blauwe kielenstof en op z'n tijd een hele rol roze flanel, waarvan de vrouwen nachtponnen Pa Willem van der Stoop op de hondenkar Het huis waar Guus van der Stoop is geboren en getogen: Westerweg 10, nu Hartweg 12.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 4