wék 9 buikvliesontsteking. Dat kwam erg hard aan bij de familie Kramer. De overgang van een boer derij naar een café zal niet gemakkelijk zijn geweest. In maart 1953 belandden ze bijna met het voltallige gezin in de woonkamer van Arie Slijkerman, de toenmalige eigenaar van de Vriendschap, om ook daadwerkelijk de zaak over te nemen. Notaris Appel uit Obdam vervulde zijn taak en de formaliteiten. Het café draaide volledig op Maria Kramer-Stuyt en niet te vergeten op de toen net 18 jarige dochter Annie. Zusje Corry was nog te jong om achter de bar te verschijnen. Voor haar was er veel werk achter de schermen en in de keuken. Al heel snel verscheen ook Corrie achter de bar. Vol overtuiging vertelde zij, hoe zij haar eerste klant bediende. Dat was niemand minder dan Jan van der Fluit, de steenkolen handelaar. Jan was werkzaam bij de weduwe van Piet Raatgers. Hij vroeg een stout en hij kreegeen don ker bier! Maar het is met Corry allemaal goed gekomen achter de bar. Zij vertelde over de enorme gezelligheid, die vaak aanwezig was, bijvoorbeeld tijdens de bruiloft van Piet Groen uit de Kampen, de vader van dunne Jan. Bier en borrel werden vaak gelijk getapt. Het bier voor de dorst en de borrel voor de geest. Later sprak men van een kopstootje of over een spannetje. Cees Slijkerman reed nog met de bus om het kerkvolk op te halen. Na de kerk werd er eerst koffie gedronken en al gauw zaten Henk Stam van De Weel, Dirk Bruin Az. uit Zijdewind en Jan van der Fluit met kastelein Kramer te kaarten. Dat gebeurde regelmatig. De eerste jaren was er ook nog de ijssalon, maar nu met verpakt ijs. Een gewone bruiloft verliep als volgt: trouwen om 10 uur, om 11uur een broodmaaltijd, dan om 12 uur een borrel, van 15 tot 17 uur was de receptie, om 18.00 uur warm eten en om 20.00 uur een volle zaal met buren en vrienden. Er was ook veel aanloop vanwege de twee biljarts, toneeluitvoeringen, uitvaarten met broodmaal tijden en de oogstdankdag voor boeren en tuinders. Kerkengeld kon men betalen in de woonkamer van de Vriendschap. De eerste drie borrels waren van de kerk, de vierde van t A?I het huis en het laat zich raden wat er gebeurde: met melkerstijd thuis! Toen de pastorie moest worden verbouwd, aten pastoor L. A. de Brabander en kapelaan G. W den Hollander -hoe krijg je ze bij elkaar?- in de kamer van de Vriendschap en alle kinderen Kramer moesten de kamer uit! Sam de Boer en Simon Tesselaar stonden bekend als zeer gezellige gasten. Vooral Simon rijmde uit de losse pols alles aan elkaar. Dat moet toch zeer bijzonder zijn geweest. De kleedkamerboet van de Vriendschap verbrandde in 1957. Simon Kramer had met zijn motor net getankt bij Klaas Middelveld in Schagen en plaatste zijn motor in de boet. De tank lekte benzine op de uitlaat en de boel stond in de brand. De sportclubs waren op slag hun kleedkamers kwijt. Kort daarop verhuisden de clubs naar het patronaatsgebouw. Maria Kramer-Stuyt was een sociaal voelend mens en wist hoever zij kon gaan. Niet zelden stuurde zij klanten, die genoeg hadden gehad, huiswaarts. Een anekdote willen wij u niet onthouden. Niek Koomen, een grote kerel uit de Kampen, toog op de veel te kleine fiets van Janke Tesselaar naar huis. Toch te diep in het glaasje gekeken? Cor Jonker hielp Niek Koomen, maar ook hij was helaas niet zo vast ter been en belandde pardoes in de kerkengracht. De humor was er niet minder om. Onvergetelijk was de nieuwjaarsdag in 1958. Het begon voor de middag te ijzelen, waardoor de gehele dag het voorcafé overvol was, vertelde Corry Kramer met gevoel voor detail. Zoon Gert Kramer bewees zijn dien sten als ober en bij balavonden als toezichthouder, iets dat hem bijzonder goed afging. Enige bekende hulpen waren: Piet Pancras en Bertus Post uit Zijdewind, de rots in de branding. Op 1 april 1960, en dat was geen grap, ging het café over naar zoon Jaap Kramer. Corry Kramer heeft nog drie jaar bij Jaap Kramer gewerkt. Piet Kamp kocht met Corry in 1963 een manufacturenzaak in Wieringerwerf en ze trouwden in 1964. Zij hebben de zaak 34 jaar gerund, tot 1998. Nu wonen zij alweer elf jaar tot volle tevredenheid op de Wanmolen, nog steeds in Wieringerwerf. Arie Slijkerman, geboren op 10 Tesselaar die geboren is op 23 Dochter Corry Kramer, geboren in 1941 april 1911 met vrouw Afra september 1911. 4 1» - "Si U - IK Wordt vervolgd. Dochter Annie Kramer, geboren in 1935

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 26