Wij schrijven nu 1923. Op 31 december kocht Jan Leegwater de Vriendschap van Hubertus Schiebroek. Hij kocht huis, schuur, erf, kruidenierswinkel en café met vergunning. Johannes Leegwater, geboren op 16 juni 1888, was getrouwd met Elisabeth de Leeuw, geboren op 8 januari 1890. Leegwater was geboren in de molen in de Oosterkampen, die stond 30 meter aan de overkant van de Hartweg ter hoogte van het tuindersbedrijf van de jongens De Boer, richting P. Groen. De kenners noemden hem dunne Jan. Hij was watermolenaar, maar ook visser. Er zijn 10 kinderen in de molen geboren: 4 meiden en 6 jongens. Bets en Tiny van Gert Groen zijn in het oude café met voorhuis en aangebouwde boerderij geboren. Wij spraken Tiny in haar aanleunwoning naast Maria Mater. Het was mooi weer en de stoelen werden buiten gezet. Tiny bleek een amusant vertelster te zijn. Alle zeilen werden bijgezet en indien nodig werd even de handrem beroerd. Haar enthousiasme kende geen grenzen. Vele Leegwaters blijken iets met water, molens en bruggen van doen te hebben, maar wij beperken ons tot voornoemde Jan Leegwater. Zij trouwden in 1913 en woonden tien jaar in de molen voor zij de grote stap naar de Vriendschap maakten. In 1924, toen burgemeester B. J. F. Meyer ingehaald werd door een groep ruiters op paarden, was het zo onnoemelijk koud dat twee paarden, die achter de Vriendschap in het land waren gezet en niet naar om was gekeken, pardoes doodgevroren waren. Een anekdote willen wij u niet onthouden. Het is 1925. De Hopmannen waren schippers op het Verlaat. Die kwamen in het café en vroegen aan Jan: „Geloof jij in God?" Jan zei: „Ja." Toen zeiden de Hopmannen: „Heb je Hem wel eens gezien?" Jan Leegwater antwoordde: „Als de wind heel erg sterk tegen is, kan je er niet tegenop, maar je kunt het niet zien. Enals Hij het „mient" kan jij er ook niet tegenop", aldus Tiny van Gert Groen. Er mocht in het café van Leegwater vast niet worden gevloekt. Hij was een zeer principiële man. De borrel kostte in die tijd 30 cent. Voor de aanvang van kerkdiensten werden de paarden achter het café en boerderij gezet. Ook kon men warme stoven halen uit het café, want het kon nog wel eens ijselijk koud zijn in Gods huis. In de turfschuren in Kolhorn zijn nog de oude visvergunningen en visdobbers te zien van Jan Leegwater. Of de beroemde en bekende Jan Adriaans- zoon Leeghwater familie is van de latere Leegwaters valt nog te bezien. Het ontbreken van de h kan hier het bewijs wel eens zijn. Wij gaan met u naar 25 november 1927. Jan Brouwer was geboren in Zwartsluis op 21 november 1875. Hij was binnenvaartschipper. Later is hij naar Ilpendam verhuisd. Daar was hij pluimveehouder en was getrouwd met Gertrudes Jonk, geboren op 24 maart 1888. Jan Brouwer werd de nieuwe café-eigenaar van de Vriendschap. Via een onderhandse transportakte, opgesteld op 25 november 1927 en geregistreerd in Alkmaar, verkreeg hij woon- en winkelhuis met café, schuur, getimmerten en erf. Jan en Gertrudes Brouwer Jonk hadden een dochter: Maria Margaretha, geboren op 3 januari 1922. Zij verblijft momenteel in rusthuis De Oldeburg in Oudorp. Wij hebben haar bezocht. Dat was een aangename bezigheid. Velen van de ouderen onder ons zullen zich Jan Brouwer en Gertrudes Jonk met dochter Marie nog herinneren uit het caféleven van die tijd. Als er een persoon is die zijn stempel heeft ge drukt op café de Vriendschap, dan is dat zonder twijfel wel Jan Brouwer. Terwijl het caféleven in het mooie, oude voorhuis en aangebouwde boerderij gewoon zijn gang ging, was daar in 1929 de onvergetelijke brand, die veel, zo niet bijna alles, in de as legde. Alleen een gedeelte van de achterzijde van de boerderij bleef staan. Daar was nog veel hout weg te halen. Hiermede is de bekende „boet van Brouwer" een feit. VZV heeft er vanaf 1930 vele jaren zijn kleedkamers gehad. Het moet een onwaarschijnlijke domper zijn geweest, wan neer je iets dergelijks als een grote brand meemaakt. Het was immers voor de familie Brouwer hun broodwin ning. Jan Brouwer was er de man niet naar om bij de pakken neer te zitten. Marie Brouwer herinnert zich nog maar al te goed, hoewel ze pas zeven jaar oud was, dat haar vader op een zekere dag met het bouwbedrijf van Jan, Andries en Thijs Boekel om de tafel zat. Er moes ten spijkers met koppen geslagen worden, want een dorp zonder café was haast ondenkbaar. Er waren vele verenigingen die gebruik maakten van de Vriendschap, zoals de fanfare, toneelverenigingen, schoolklassen, sportverenigingen, kaartclubs en zangkoren. Het was volgens de nu 87- jarige Marie Brouwer een goed lopende zaak, ook vanwege de kruidenierswinkel. Jan Brouwer tekende zelf de grote schets van hoe en wat de Vriendschap er in grote lijnen uit zou moeten zien. Vooral ondergronds had Jan een vooruitziende blik. Er werd een grote kelder onder het toneel aangelegd en ook de plaats voor de biervaten was uitgezocht op een min of meer koele plek. Marie Brouwer wist nog heel goed, dat ze als acht-jarig meisje in november 1930 de eerste steen heeft gelegd, die net naast de voordeur is ingemetseld. Niek Kramer, geboren in 1891 en Maria Stuyt, geboren in 2898.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 23