Wij gaan met u naar 13 april 1871, als Elisabeth Sluiter, weduwe van Evert Prinxter die nog maar net was overleden, het huis, café, schuur en erf koopt. Evert was caféhouder in een andere plaats en Elisabeth staat omschreven als een persoon zonder beroep. Notaris Hulst regelt hier de zaken. U begrijpt dat er in die tijd enorm veel werk was voor notarissen en klerken. Alles, maar dan ook alles, werd minutieus in dagregisters opgetekend. Daardoor is er gelukkig heel veel bewaard gebleven. Alles werd met de pen op papier gezet. Het ontcijferen kan hier en daar enige moei lijkheden opleveren, maar een vergrootglas biedt hier een goede uitkomst. Het is 1874, als Elisabeth Sluiter het spulletje verkoopt aan kastelein Remmert Jonker. Hij koopt huis, erf, café en schuur. In deze zeventiger jaren komen wij Prinxter en Jonker weer tegen. Zij probeerden in 1870 een kermis naar 't Veld te halen, maar dit terzijde. Notaris bij de verkoop aan Remmert Jonker is de heer Jacobus Haarshorst te Obdam Het is ondertussen 24 maart 1887 geworden. Dit werd voor die tijd een opzienbarende verkoping door Hubertus Schiebroek. Hij was, en dat zal de oudere garde onder onze leden nog wel weten, de vader van Do, Leen, Anne, Agie, Jan en Harry. Hij was wagenma ker en woonde in Leimuiden in Zuid Holland. Lange tijd was de verkoping via aanplakbiljetten en aankondigin gen in de wijde omgeving kenbaar gemaakt. De open bare verkoping ging bij opbod en afslag. De heer Schiebroek was vooraf als koper in zijn kwaliteit „erkend", dat wil zeggen: poen voorradig! Het perceel werd aangekondigd als huis en erf met vergunning, waarin het herbergiervak werd uitgeoefend. Het moet even gezegd worden dat het voor die tijd prachtige bewoordingen waren. Het perceel is aangekocht door Henricus Janmaat, een stroman zogezegd, en daartoe mondeling ge machtigd en afkomstig uit Nieuwveen in Zuid-Holland. Janmaat was een zwager van Hubertus Schiebroek en was betrokken bij de bouw van de Martinuskerk in 1853. Janmaat was van beroep timmerman/uitvoerder, maar dit terzijde. Er waren ruim 400 personen aanwezig bij deze openbare verkoping. Na voorlezing van het vorenstaande hebben de comparanten met getuigen en notaris W. F. G. L. Gouwe dit proces-verbaal ondertekend. Aanwezig waren ook kandidaat-notaris L. J. Keuls, Henri B. Gottmer en J. Groot. Hubertus Schiebroek verbleef niet minder dan 36 jaar in de Vriendschap. Hij is met afstand koploper. Jan Leegwater is in 1923 eigenaar. Hij koopt het pand van Hubertus Schiebroek. Jan was geboren op 8 Januari 1890 en overleed op 17 mei 1975. ZiJn vrouw Elisabeth Leegwater-de Leeuw leefde van 16 Juni 1888 tot 7 maart 1986. Jacob Veul het pand. Op 18 maart 1857 verschenen ze voor notaris Hilot in Alkmaar. Jacob Veul had on dertussen zijn „vergunning" binnengekregen. Hij zou er echter niet lang van profiteren. Het is 1859. Jan Wit, kastelein en winkelier, koopt met zijn huisvrouw Maartje Molenaar café, huis plus erf. Onmiddellijk na de koop is er ondertekend behalve door Maartje Molenaar, die verklaarde niet te kunnen schrijven. Of Jan Wit er met de vrouw van Jacob Veul vandoor gegaan is, komt niet duidelijk naar voren! 't Veld was in die tijd nog maar een klein dorp. Met de Rijdersweg en de Zwarteweg was het al bekeken. Wel was de nieuwe Martinuskerk al gebouwd. Deze was in 1854 gereedgekomen en dat was voor het caféleven een enorme stimulans.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 21