Prakkezasies van een werkman: „'t Ziekenhuis" As je den de heêle zoot op een roitje zet en je gaan 't zien as 'n pesent, die niks mekeert, den ken je dat heêle spul bekoike as 'n vekansiehuis. Ze brenge je met de auto, die ook overal nag deurraaie mag en overal voorrang kragt. Raaie ze je hillegaar in huis en brenge ze je metien naar je sleipplaas op zo'n ienpersoons raaiend bed, want in die auto hewwe ze tillefeneerd weer of ze je brenge moete. Komt metien al een verlegen bloid zustertje bai je bed en die zoidprecies hoe of 't railt en zailt bai hullie, dus weer of je je wasse ken en hoe laat 't eterstoid is en al zukke dinge. Den komt der weer 'n aar moidje en die vraagt wat je op je brood hewwe wil en hoeveul stikke of ze klaar moete legge voor je. En ok wat of je liever hewwe: melkthee of koffie en dat je alle dage uitzoeke mag uit twei soorte middagete. Weer effies later komt een man die zoid: „As je je oige verveul, krag je van moin 'n tillevisie bai je bed hoor en deer an 't hoofdend van je bed zit ok een radio. Dat is zo'n witte dop, die je an je oor doen ken, want aars hewwe die are mense deer last van, hei." Komt ok alle ochende nag een woifie, die zet de bloemetjes op de nachtkassies. En ien of twei keer in de week ken je ok nag een boek liene, as je van leze hou vezelf, aars ken je nag naar 'n are kamer gaan om te biljarte of kaarte of zo, as je lopen ken vezelf. Moet je naar de iene of are dokter voor een onderzoek of zo, komt deer weer een aar mannetje of vrouwtje voor, die je deer den heen brengt, al zou 't met je nest en al weze, maar die sleure je zo de heêle tent deur. Die mense benne loodsekuur en benne bang dat je wegloop of met een aar meegaan,denk ik, want as ze met je in de lift staan en deer komt een aar boi, sture ze die zo weg, ok as 't werkmanne van 't ziekenhuis benne. Wat dat betreft benne ze puur asterantig, hoor. Raak je an 't klazinere met hullie over je kwaaltje, den hoefje niet meer nei die dokter, want hullie wete der alles van, hew ik hoord. Dokters benne dokters worre, omdat ze vroeger graag doktertje speulde toen ze nag kloin waren, denk ik. Want 't eerste wat ze zeggen is: kleid je maar uit. Zuks most ik zegge as moin buurvrouw om 'n koppie komt, wat zel 't den roken. Most een vrouw boi 'n zenuwedokter komme (dat noeme ze 'n neuroloog), hew ik moin leite zegge, zoid die man zonder te koike, want hoi zat bar te skroiven, kleid je maar uit allien je skoene. Dat is beroepsblindhoid zegge ze. Toen docht ik: die vent is niet wois, maar die vrouw vond dat hai bar geleerd was, want hai had een kast vol boeken staan. As zukke dokters 't niet kenne zien of voele wat of je mekeer, den begint 't feist. Eerst bloed oftappe, den moete ze ochendwater hewwe en ook nag n skeppie poep. En as dat nag niet genog is, moet je roggele in een potje. Leg je oindelik in je bed, komt 'n zustertje je hand vasthouwe en koikt den metien op heur klokkie of 't nag gien koppiestoid is. Den douwt ze een ding in je kont om te koike of je al heit worre zeker. Hewwe ze den nag niet deur wat of je bekeer, den gaan ze foto's van je make. Maar dat is niks, want deer voel je ook niks van. As deer den ook weer niks gien ziektes op te zien benne, den word 't lullek hoor, want den krag je seivens al niks meer te ete, want ze wille effies verder koike, zegge ze den. As je den leg te verrekke van de honger, komt dat pesententransportmens weer an en brengt je den weer naar n aar hokkie. Deer douwe ze een slang deur je keel en den koike ze met een lampie in je loif. Is dat nag niet mooi genog, den pompe ze je van achter nag vol met de ien of are rommel. Ik docht zo dat den 't mooie van het gaste of is, hei. Dus as 't half ken maar niet te warskip hier. Bloif maar gezond, houw de biene warm, vul de darm, houw 't deurtje vanachter open en leit de dokter naar de sodemieter lope. Tot koik, Hoin

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 19