De R.-K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, afdeling Oude Niedorp Voor de oprichtingsvergadering op 5 mei 1933 waren de arbeiders lid van de bond te Schagen. We denken dat het voor de lezers van „'t Is mooi weest"interessant is om van de notulen van elke vergadering van deze bond een samenvatting van de problemen in die tijd te geven. Evenals in deel 1 in de vorige uitgave van dit blad laten we echter wel elke keer de volgende openingszin weg: „De voorzitter opende de vergadering met de Christelijke groet." Ook het eind van de notulen: „De voorzitter sluit hiermede met de Christelijke Groet" gaan we niet eindeloos herhalen. 16 februari 1941 Er waren elf leden aanwezig bij deze vergadering in het huis van N. Ursem. Het nazien van de kas was gedaan door P. Jaspers, Simonz. en Simon Ligthart. De ontvangsten over 1940 waren f 51,09 en de uitgaven f 17,30. Er werd uitleg gegeven over de ontslagveror dening en over de verlaging van de contributie. Hierna volgde de verkiezing van de voorzitter en de pen ningmeester. Voorzitter G. Jaspers kreeg 10 stemmen en penningmeester N. Ursem 8 stemmen. Voor de controle van de kas over 1941 werden Wijnand Klaver en Jaap van Westen benoemd. Timmerman Wijnand Klaver uit Nieuwe Niedorp deelt mee dat hij werkloos is en een oproep voor een keuring heeft ontvangen. Goedgekeurde arbeiders worden dan naar Duitsland gestuurd om daar te werken. De heer Klaver is niet naar de keuring gegaan en vraagt zich af of men nu de steun kan inhouden. Dat blijkt zo te zijn. Er gaat een brief naar het hoofdbestuur met daarin de vraag om loonsverhoging. S. Ligthart en W. de Wever hebben de extra 40% boven het gewone steunbedrag nog niet ontvangen. Het bestuur zal daarom contact opnemen met de heer Slingerland te Alkmaar. De penningmeester raadde aan om de achterstand met betrekking tot de contributie niet langer dan 5 weken te laten oplopen. De kastrekkers moeten wekelijks hun contributie betalen. Bij werkloosheid moet men op maandag en zaterdag komen om te stempelen. De penningmeester krijgt voor een ledenvergadering f 0,75 en voor een jaarvergadering f 1,50 als vergoeding voor de extra drukte die een vergadering aan huis geeft. Maandag 25 juni 1945 Deze vergadering werd gehouden in het café van Burger en er waren 14 leden aanwezig. „De Voorzitter sprak zijn genoegen er over uit, dat bij deze eerste ver gadering na de jaren van gedwongen stopzetting, reeds 14 personen als lid van de Bouwvakarbeidersbond zich hadden opgegeven." Vakantiebonnen kon men inleveren vanaf 2 juli tot en met 7 juli 1945. Er werd voorgesteld om de wekelijkse contributie te bepalen op het gemiddeld uurloon dat in onze omgeving In 1930 werden bij de nieuwbouw in Breezand de steigers en lad ders nog ter plekke van hout gemaakt. Willem de Wever Jz. staat naast de ladder met zijn handen in zijn zij. wordt verdiend. Het uurloon varieert tussen f 0,70 en f 1,00. Daarom wordt de contributie vastgesteld op f 0,75 per week. De eerste zegel is verschuldigd op 7 juli 1945. In de plaatselijke kas was nog f 26,53 aan wezig. De leden van de vergadering willen geen acht verschillende uurlonen meer. De uurlonen in de stad en op het platteland moeten ongeveer gelijk worden en dat zal aan het hoofdbestuur bekend gemaakt worden. Donderdag 8 november 1945 Er waren 15 leden aanwezig in café Burger. Er was een bijzonder welkom voor de Eerwaarde Heer, kapelaan Brands, die als geestelijk adviseur werd benoemd. W. de Wever was als afgevaardigde van onze afde ling naar de gewestelijke vergadering in Amsterdam geweest. Daar is uitgebreid gesproken over de diverse loonklassen. Er werden 5 bestuursleden gekozen. Alleen de voorzitter was niet meer herkiesbaar. Na een paar stemrondes werden de volgende personen in het bestuur gekozen: J. de Wever voorzitter; C. Klijn 2e voorzitter; N. Ursem penningmeester; W. Boekel 2e penningmeester; Th. Busker secretaris. „Hierna werd door de Geestelijk Adviseur een toelich ting gegeven over het lezen van de Volkskrant." De penningmeester verzoekt de leden per week of in ieder geval de laatste zaterdag van de maand de contributie te voldoen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 10