Tachtig jaar pinksterfeesten 't Veld M Begin van het rijke verenigingsleven in 't Veld en Zijdewind. Het was mede te danken aan het initiatief van de 26e pastoor Johannes de Graaf (pastoor te 't Veld van 1891-1917) dat de propagandaclub Sint Jozef in 1906 werd opgericht. Onder andere was Jacob Jong (1888-1944) daar bestuurslid van. De propagandaclub was een stuurgroep die aanzette tot het oprichten van tal van verenigingen. Als pinkstercomité moet je soms tal van zaken regelen. In 1955 moesten Arie Burgmeijer en Wim de Jong op het laatste moment nog een zweef ophalen, die ergens in de buurt van Enschede stond. Anders had de kermis geen zweef gehad. Rond deze jaren zijn er een paar keer plaatselijke wielerrondes geweest. Men fietste door de Kampen over de Valbrug en het padje van Kees Dekker. Vervolgens kwam men dan op de hoogte van Cor Leegwater weer op de Rijdersstraat. In 1956 werd dat spektakel wat groter en was er sprake van een echte wielerronde, die voor een groot gedeelte over de Dorpsstraat van Nieuwe Niedorp ging. Het tracé liep via de Westerweg en Oosterweg. Frans Mahn, die later wereldkampioen werd, pakte in 't Veld de titel. Datzelfde evenement vond in 1957 nog een keer plaats. Toen zegevierde de bekende wielrenner Jan Ottenbros. Ook vonden er dat jaar weer atletiekwed strijden plaats. Een groep lopers van de vereniging van Jan Keesom, A.V. 23 uit Amsterdam, liep de 1500 en 3000 meter. Het jaar 1959 stond in het teken van Achterhoekse motorduivels. Misschien wel de voorloper van „oerend hard" van Benny Jolink. De groep vertoonde allerlei fratsen op motoren met een snelheid van 30 kilome ter. Zijwaarts, achterover of zelfs aan het spatbord hangend wisten de coureurs het publiek te vermaken. Naast elkaar rijdend verwisselden de bijrijders van plaats en tenslotte werden de acts afgesloten met een partijtje motorvoetbal. In 1960 vond de eerste autocross plaats op het land van weduwe Smit aan de Zwarteweg. Dat verschijnsel was nieuw en trok 3.500 toeschouwers. De organisatie was in handen van Piet Oud uit Winkel. Piet was de vader van de bekende persfotograaf John Oud. Men zat nu in de jaren van het helse spektakel. Ook voor het volgende jaar 1961 koos men voor een crossfes tijn. De eerste motorcross werd gehouden op het land waar nu het woonzorgcomplex Maria Mater ligt. Weer was er veel publiek en de baan zat vol bulten, zodat het publiek veel halsbrekende toeren kreeg te zien. Wisseling van de wacht. Rond 1965 trad er een nieuw bestuur aan. Het nieuwe pink stercomité bestond uit Cor Leegwater, Cor Smit, Joop Groen, Siem de Jong, Piet Dekker, Joop Ligthart, Wim de Jong, Bart Wit en Jan Ligthart (Huibers). Arie Burg meijer had in de laatste vergadering deze mannen als zijn opvolgers aangewezen en ieder accepteerde de keuze van Arie. Arie deed dat als volgt: „Joop Ligthart, jij wordt voorzitter; Cor Smit, jij wordt secretaris." Tegen Siem de Jong zei hij: „Siemen, jij wordt penningmees ter." Dat had Arie wel goed gezien, want vele jaren bleef dit de harde kern van het pinkstercomité. Andere heren en andere wetten. Dit comité mocht gebruik maken van de vernieuwde accommodatie van De Vriendschap. Jaap Kramer had een grote zaal aan zijn café laten bouwen en dat bood nieuwe mogelijkhe den voor de pinksterfeesten. Voor de jeugd konden er nu wat bekende gezelschappen worden uitgenodigd en het dansen in de feesttent was geschiedenis gewor den. Op muziek van René and his Alligators werd de Frans Mahn (r) maakte furore. Op de foto boven Jan Ottenbros na een van zijn fraaie overwinningen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 4