intrezeeren, en ook hun medewerking er voor te willen geven. Verder heeft het Bestuur de pogingen aangewend, om tot het komen, van een plaatzelijke vacantie bonnen controle, ik wil hier echter mee eindigen, daar dit punt, wel verder op de vergadering zal worden besproken. Sec.: Th. Busker Voorz.: W. de Wever" 16 februari 1939 Er werden twee leden voor de kascommissie geko zen: H. Moras en P. Jaspers Simonz. De voorzitter had zijn ontslag bij het bestuur ingediend. De heer G. Jaspers werd de nieuwe voorzitter en de heer W. de Wever werd de 2e voorzitter. De heer Jo Jaspers werd opnieuw gekozen als 2e penningmeester. Het bestuur heeft geprobeerd om een plaatselijke com missie ter controle van de vakantiebonnen samen te stellen. Dat is niet gelukt omdat er te weinig patroons zijn aangesloten. Het hoofdbestuur raadde aan om de vakantiebonnenboekjes te laten controleren op de plaats waar men werkt of bij de heer Keesman, Noord 94 te Schagen. De penningmeester vraagt of de leden hun contributie op tijd willen betalen en dan liever niet op zondag. Jo Jaspers wil enige drang uitoefenen op de architect te Schagen, de heer Chris Dek ker, om het loon en de vakantiebon in het bestek op te nemen. „Jaarverslag over het jaar 1939 Het aantal leden is in dit jaar toegenomen met 2 zo dat het aantal leden thans 14 bedraagt. Omtrent het verzoek van één onzer leden dat de Heer Chr. Dekker, Arch. te Schagen de sociale bepalingen in zijn bestekken van zijn uit te voeren werken zou plaat sen, is door ons, aan het Hoofdbestuur medegedeelt, die daar van goede notities heeft genomen en heeft getracht de Heer Chr. Dekker hier voor te bewegen. Verder werdt in het afgeloopen jaar verschillend propa ganda matriaal rondgebracht, aan Bouwvakarbeiders die nog niet in onze Bond waren aangesloten. Dit waren zo ongeveer de belangrijkste werkzaamhe den, door onze afdeeling verricht. Sec.: Th. Busker Voorzitter: G. Jaspers" 25 januari 1940 Elf leden waren aanwezig bij deze jaarvergadering ten huize van N. Ursem. De controle van de kas was gedaan door P. Jaspers Simenz. en G. Jaspers uit Zij dewind. Zij vonden alles in orde. De ontvangsten over 1939 waren: f 51,08 en de uitgaven f 26,96, zodat f 24,12 over was. Daar ging nog de vergoeding aan de penningmeester af: f 5,40. Er is gesproken over de duurtetoeslagregeling onder de zachte klanken van het Wilhelmus! Voor de kascommissie van 1940 werden gekozen: P. Jaspers Simonz. en Simon Ligthart. Ver der ging de vergadering akkoord met een plaatselijke commissie ter controle van de vakantiebonnen. De tijden van controlering voor bouwvakarbeiders en voor arbeiders aan spoor, wegen en waterbouwwerken zullen door het bestuur aan openbare borden duidelijk worden bekend gemaakt. De heer N. Ursem vraagt een vergoeding voor het inwisselen van vakantiebon nen van arbeiders die geen lid zijn van deze afdeling. Van iedere bon vloeit 5 cent in de plaatselijke kas en de penningmeester krijgt 2 cent per bon als vergoe ding. Over 1939 wordt hem f 5,20 toegekend. De pen ningmeester brengt voortaan het weekblad „Herstel" rond. Hij ontvangt daarvoor 1 cent per exemplaar per week als vergoeding. „De penningmeester verzoekt de leden 's morgens te komen stempelen, alle dagen, ook voor geheel uitgetrokken leden." S. Ligthart krijgt te horen dat de kas elke 3 maanden wordt gecontroleerd. Aan W. Ligthart wordt meegedeeld dat een werkloze 50% reductie krijgt op een treinreis. W. de Wever wil als afgevaardigde van onze bond naar de bondsver gadering. Het financiële voordeel komt dan ten goede aan een werkloze. :öi Deze foto dateert uit ongeveer 1921. U ziet het woonhuis met café „De Hoop" en kantoor van C. Jong die het rond 1917 heeft laten bouwen. Het pand stond aan De Weel op de hoek van de Rijdersstraat-Provincialeweg en is in 1947 gesloopt. De heer Jong verkocht het café in 1925 aan de Pepping. In 1942 werd J.Th. Burger eigenaar. Wordt vervolgd. Bij het weekloon kreeg men een vakantiezegel, die men voor de vakantie en voor de feestdagen kon verzilveren om zo het loon aan te vul len. Tijdens de vakantie en de feestdagen werd immers het loon niet doorbetaald. De vakbond adviseerde om ook voor feestdagen enkele bonnen in te leveren, anders zou de regering het idee kunnen krijgen dat de arbeiders dit geld niet nodig zouden hebben. De vakbond was bang dat dan deze regeling zou worden ingetrokken. Het verzilveren gebeurde bij de plaatselijke penningmeester, die, zo gaan de verhalen, duidelijk liet zien wat hij van de vorige klanten aan fooien had gekregen.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 20