Gedrag 7 Vlijt 7 Beleefdheid 8 Netheid 7 Godsdienst 7 Lezen 8 Schrijven 8 Rekenen 5 Ned. Taal 6 Vad.Geschied. 6 Aardrijkskunde 8 Kennis d.natuur 7A Tekenen 7 Lich. Oefeningen 6 Handwerken 6 Zingen 7 Katechismus 9 Pagina 13 (met een handtekening van Zr. Carola, klas 6) Uw kind draagt als een kind van Maria een scapulier of scapulier medaille. Pagina14 De Ouders hebben de strenge verplichting naar vermogen te zorgen zowel voor de gods dienstige en zedelijke als voor de lichamelijke en burgerlijke opvoeding van hun kinderen, en ook in dezer tijdelijk welzijn te voorzien. Pagina 15 In de zak of het jasje van Uw kind ontbreekt nooit een Rozen hoedje. Maar vooral, leert het gebruiken. Paus Pius XI op zijn troon. Pagina 16 Van de vroegste kindsheid af moeten de ongeregelde neigin gen verbeterd, en de goede neigingen bevorderd en geregeld worden. Bovenal moet het verstand worden verlicht en de wil worden versterkt met de bovennatuurlijke waarheden en de genademiddelen. Pagina 17 Bidt veel en met Uw kinderen! Pagina 18 (de achterkant) Het eerste natuurlijke en noodzakelijke milieu der opvoeding is het huisgezin, dat door den Schepper juist voor dit doel bestemd is. In de regel heeft die opvoeding de beste en duurzaam ste uitwerkselen, die men ontvangt in een Christelijk huisgezin, waar goede orde en tucht heersen. De uitwerkselen van het huisgezin zijn des te rijker, naarmate vooral de ouders, maar ook de andere huisge noten, er geregelder een lichtend voorbeeld geven. Laten de Ouders er op bedacht zijn een goed gebruik te maken van het gezag, dat God, Wiens plaats-bekle ders zij in de volle zin des woords zijn, hun geschonken heeft, om hun kinderen behoorlijk op te voeden in de heilige en kinderlijke vreze Gods, het begin der Wijs heid. Jezus is het model der opvoeding, vooral voor de jeugd in de tijd van Zijn verborgen, arbeidzaam en gehoor zaam leven, dat in het oog van God en van de mensen met alle individuele, huiselijke en maatschappelijke deugden gesierd was. Voorafgaand citaten zijn ontleend aan de Encycliek: „Over de Christelijke opvoeding der jeugd", van Z. H. Paus Pius XI, z.g. (vert. v. Nimwegen, uitg. N. V. Gooi en Sticht. Hilversum). Opvallende zaken. Bovenstaande uitspraken komen uit een pauselijke zendbrief van paus Pius XI, die leefde van 31 mei 1857 tot 10 februari 1939. Hij was paus van 6 februari 1922 tot aan zijn dood. Het taalgebruik is zodanig dat je er vanuit kunt gaan dat vele ouders het niet goed konden bevatten. Ook het gebruik van de vele hoofdletters en kom ma's is bijzonder. Op een gegeven moment wordt door Zr. Carola vermeld: H. Mis 24 van de 83 keer! Tot slot willen we u een eindrapport niet onthouden. Ondanks het feit dat er maar een onvoldoende voor rekenen op het rapport staat, vond zuster Carola dat deze leerling voorwaardelijk bevorderd kon worden naar de volgende klas.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2009 | | pagina 16