wordt vervolgd Jan de Wit met zijn paard op stalen draden. Op de achtergrond zijn het oude jeugdhuis, de zweefmolen en de Martinuskerk nog te zien. om een tamme Oldenburger en een nagenoeg onhan delbare half-Arabier te dresseren en deze paarden allerlei bijzondere trucjes te leren. Op de „Mosselwiel", de boerderij aan de Belkmerweg te 't Zand, werkte hij met veel geduld aan zijn programma om de paarden van alles aan te leren. Met Silver King, een glanzende witte hengst van ongeveer 10 jaar, had hij bijzonder veel succes. Van dat paard kreeg hij alles gedaan. In 1948 had hij zich laten verleiden om op te treden tijdens het Concours Hippique te Opmeer. Dat legde hem geen windeieren, want enkele jaren later leverde hem dat optredens op in het Amsterdamse Capriole Circus, waar hij een geheel eigen act had. Zijn naam prijkte op alle programma's en affiches in de stad. Dat trok ook de aandacht van de heer Schumann van het beroemde Duitse circus Strassburger. Zij boden hem een contract aan. Jan de Wit bleek nuchter en zei: „De boerderij en het werk op het land liggen me meer aan het hart dan een circus." Hij ging liever terug naar 't Zand. Denk niet dat alles maar vanzelf ging. Jan de Wit trainde zijn paarden in de rustige tijd tot 's avonds tien uur en ging dan pas naar huis om aan zijn avondeten te beginnen. Hoewel de buitenwacht wel beweerde dat hij met iets onmogelijks bezig was, leerde hij het paard Thuluse, half-Arabier, voetballen, met vier benen op een ton staan en over een lange smalle balk lopen. De groot ste stunt die hij in 1954 op het oude voetbalveld van VZV uithaalde, was het gaan liggen van de paarden in een groot paardenbed. Verder kon hij de paarden kniebuigingen laten maken en kon zelfs een paard laten koorddansen op twee gespannen stalen draden met een tussenruimte van zeventig centimeter. Met veel tucht en discipline wist hij veel van de paarden gedaan te krij gen en met een klontje suiker waren de paarden in hun nopjes. In datzelfde jaar hield de Nederlandse Judobond ook op hetzelfde sportveld een judodemonstratie. Die tak van sport was toentertijd nog onbekend op het platteland. Dat er aan publieke belangstelling geen gebrek was, geeft deze foto aardig weer. Zelfs op het dak van het voormalige patro naatsgebouw en kleedkamers van VZV voetbal staan mensen te kijken. 8

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 8