nrp talrijke publiek. Als toegift klom dan de grootste waaghals van de Bob Kions in een nog 10 meter hogere mast die vervaarlijk heen en weer zwiepte. Hij vertoonde op 40 meter hoogte allerlei kunsten, zoals handstand op beide handen en zelfs op één hand en draaide hij vastgebonden aan één been rond de paal. De slotact was het naar beneden suizen van een Kiondame, die in haar mond een soort gebit aan een katrol had. Met een behoorlijke vaart suisde zij naar bene den over het publiek en over de kerken- gracht. Aan beide handen had zij een brandende fakkel. De toeschouwers vonden het een sensatie van de bovenste plank. Hoe zat het met de veiligheid van de hoogdraadkunstenaar? Vijf meter onder de draad was een vangnet gespan nen. Verder stond er een oefenspandraad bij het huis van Koenis dat nog een flink stuk van de installatie aflag. Dat werkte wel aanstekelijk op de plaatselijke kermisjeugd. Waaghalzen werden door het variétégezel schap uitgedaagd om tegen een voor die tijd leuke belo ning over het net te rennen. Henk Kos uit Langedijk had de moed opgevat naar boven te klimmen, maar daar aangekomen, werd hij zo bang dat hij niet verder liep. Hij liet zich in het net vallen. Het leverde hem slechts een pakje sigaretten met de naam Rode Rieck op. 't Veld zelf kende wel zo'n legendarische held. Het was Simon Spaansen, zoon van Janus en Marie Spaansen, die net over de hoge brug naast de familie De Boer woonden. Hij had het lef om op dertig meter hoogte zonder schoenen over het net te rennen. Hij werd door de Kions beloond met een premie van vijftig gulden. Dit evenement trok veel publiek vooral van de omliggen de dorpen. Het schoolplein van de jongensschool stond die jaren afgeladen vol met fietsen, waar een stalling tegen betaling was ingericht. De opbrengst was voor de VZV-jeugd. De Bob Kions wa ren beroemd door adembenemende stunts. Simon Spaansen verdiende vijftig gulden door met sokken op dertig meter hoogte door het vangnet te lopen. De familie Kion logeerde in een caravan op het erf van Dorus Meester. In de caravan was geen licht, men werkte met de bekende gaskousjes. De kleren die er voor het optreden natuurlijk allemaal piekfijn uit moes ten zien, werden gestreken in de huiskamer van de familie Jan Koenis. Na afloop van het spektakel moest er nog gecollecteerd worden, omdat de artiesten geen verzekering hadden afgesloten tegen ongeval of ziekte. Ook dat paste wel in dat tijdsbeeld. In datzelfde jaar was er ook weer sprietlopen over de kerkengracht. De jongste evenwichtskunstenaar van de Bob Kions dacht wel dat hij de overkant bij de kerk zou halen. Mis. Juist hij belandde in die vieze kerkengracht. Onder grote hilariteit verscheen hij met een nat pak op de walkant. Atletiek vormde in 1953 de hoofdmoot. Dat vond plaats op het oude voetbalveld, waar een atletiekbaan was aangelegd. Jan Keesom zegevierde dat jaar op de drie kilometer. Het jaar 1954 was voor het pinkstercomité en voor alle bewoners bijzonder. Het comité had de vermaarde Jan de Wit met zijn paardendressuur naar 't Veld gehaald. Deze eenvoudige boerenzoon had het klaargespeeld Jeugdfoto van waaghals Simon Spaansen op 15 jarige leeftijd en zestig jaar later nog eens gekiekt.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 7