Eg.'*.'1 A-Ba PROPAGANDACLUB, opgericht in januari 1906. Bovenste rij, vlnr.: Theo Droog, Jb. de Groot, Jan Dekker, Jo de Boer, Jan Ursem, Gert v.d. Stoop, Cor Stadegaard, Gert v.d. Eng, Jan v.d. Eng, Piet Bakker, N. Komen, Jan Tames. Tweede rij, vlnr.: Theo Wit, Cor Wit, Siem Bakker, P. v.d. Stoop, S. de Boer, Cor Jong, Ber nard Ruiter, Jb. Wit, Arie Komen, Piet Berkhout, Aris Bijwaard. Derde rij, vlnr.: Jan Wit, Cor Broersen, Cor Bakker, Jan Impink, B. Put, pastoor V.d. Burg, Jan Schiebroek, kapelaan G. Jongkind, Piet Jong, S. de Boer, Dirk Stadegaard. Onderste rij, vlnr.: Jan Bakker, Wil lem Blankendaal, Henk Jonk, Andries Ligthart, Dirk Droog, Jan Keesom, W, de Boer, Gert Moras, Jac. Poland. laten afstempelen voor de gemeentelijke belasting. Het vuurwerk van „Kats", dat traditiegetrouw bij elk decenniumfeest wordt afgestoken, werd dat jaar bij Van den Hoek afgeleverd. Na de voorstelling van de Bob Kions kon het publiek nog kijken naar het vuurwerk dat met de naam VZV werd afgesloten. De kermis zelf had niet zoveel bijzondere attracties. In die jaren stonden de plaatselijke middenstanders Piet van der Stoop en Piet Jong met een eigen snoeptent en al die lekkernijen wist de jeugd wel te vinden. De stroom voor de attracties werd weggehaald bij Jan Wijnker die in een appartement van het gesticht woonde. Deze woning lag immers het dichtst bij de attracties. De eigenaar van de zweef rekende af met Jan Wijnker. Dat hield in dat de kinderen van dit grote gezin zich „suf" konden zweven, want dat werd later bij de afrekening geregeld. Het kwam een keer voor dat de kermisexploitant van de schiettent al zijn biezen had gepakt voordat de gezamenlijke afrekening had plaats gevonden. Rond 1950 traden er nieuwe mannen aan in het bestuur. Arie Burgmeijer, Jan Wijnker, Jo Kamp, Thijs Hoebe, Arie Groot, Adriaan Groen en Gert Groen sr. Zij gingen de kar van de pinksterfeesten trekken. Na ingewerkt te zijn, werd er meteen groots uitgepakt met de hoogdraadkunstenaars de Bob Kions, die een volledige circusact konden opvoeren op een hoogte van dertig en veertig meter. Het was in het jaar 1952 en er werden halsbrekende toeren verricht. Gedurende een 1% uur durende voorstelling werd er door twee heren, een dame en een meisje van 15 jaar op allerlei manie ren over de hooggespannen draad gelopen. Zij reden ook met een aangepaste fiets over de hooggespannen draad. De eerste act was heen en weer over de draad lopen. De tweede act was al ingewikkelder en dus ook spannender. De loper tastte voorzichtig de draad af, maakte wat schijnbewegingen en balanceerde met een grote lange evenwichtsstok. Halverwege zakte hij door zijn ene knie en zwaaide met zijn andere been onder de draad door, kwam vervolgens overeind en ging weer voetje voor voetje naar de overkant. De derde act was helemaal adembenemend. Twee heren gingen de draad op met twee fietsen achter elkaar. Vervolgens ging de dame op de stang van een fiets zitten. De laatste stunt was natuurlijk het meest spectaculair. Zij gingen met twee fietsen de draad op en beide artiesten waren verbonden met een stang. Op die stang kwam een soort stoeltje en vervolgens klom een dame over de rug van een hoogdraadkunstenaar naar het stoeltje. Vervolgens ging de gehele combinatie een paar keer heen en weer over de draad onder luid applaus van het 6

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 6