In 1925 was er al sprake van festiviteiten rond Pinksteren, zij het op zeer bescheiden schaal. Op het oude VZV-veld, een stuk weiland dat Dorus Meester van de kerk pachtte, was een bescheiden voetbalveld aangelegd. Daar werden voor ouderen op de tweede pinksterdag spellen georgani seerd, terwijl Rood Wit, de voorloper van VZV-voetbal, tegen een regioteam speelde. Op de derde pinksterdag waren er even eens weer verschillende activiteiten voor de bevolking. In 1928 werd officieel het pinkstercomité opgericht. Het eerste comité bestond uit Gert Bruin, opa Cees Tesselaar, dorpssmid Piet Hoebe, schoenmaker Rikus de Boer en pastoor J. van der Burg. Gert Bruin was de vader van Jan, Arie en Trien Wijnker-Bruin en woonde op de plek waar nu schildersbe drijf Groen is gevestigd. De pastoor pushte de feesten, omdat hij het voor het geeste lijke welzijn van zijn parochianen beter vond om in eigen dorp festiviteiten te organise ren. Aan gemengde huwelijken had hij een broertje dood en het aloude adagium van: twee geloven op één kussen, daar zit de duivel tussen, was voor deze herder keihar de realiteit. En als zijn schaapjes constant op andere (protestantse) nabuurkermissen waren te vinden, was de kans op dergelijke gemengde huwelijken toch bijzonder groot. De eerste jaren na 1928 stelde het allemaal niet zoveel voor. Een draaimolen, een zweef en een schiettent waren aanvankelijk de attracties. Bijzondere attracties De pinksterfeesten in 't Veld kregen grote naamsbekendheid door de bijzondere stunts en attracties die het comité wist aan te trek ken. Welke dat precies in de eerste jaren waren, is moeilijk te achterhalen, omdat het archief van de eerste jaren niet bewaard is gebleven. Vaststaat wel dat in 1938 de eerste hoogdraadkunstenaars acts uitvoer den op het kerkenland van Dorus Meester aan de noordkant van het oude VZV-voet- balveld. Of dat nu onder de naam ging van Frans Pilon, die met houten palen van acht meter hoog werkte met een vangnet eron der of dat er al sprake was van het beroem de gezelschap de Bob Kions, was moeilijk in de archieven te vinden. In de oorlogsjaren waren er minder activitei ten. Dat beperkte zich in 1945 tot enkele stunts met een oude Indian motorfiets, afkomstig van het Amerikaanse leger, waarmede Piet Leegwater op het VZV-veld acte de présence gaf. In 1946 was er „tonvaren met hindernis" over de kerkengracht voor de kerk. Je had maar één peddel tot je beschikking, zodat het aantal tonvaarders dat de overkant haalde maar heel gering was. In 1948 was er weer sprake van volksfees ten; men organiseerde ringsteekwedstrijden. Er was een schuin aflopende lorriebaan op het voetbalveld aangelegd. Bij het missen van de ring werd je getrakteerd op een emmer water. Ook het evenement polsstok hoogspringen trok veel publiek. In dat jaar werden de feesten uitgebreider. Arie Groot, die vanuit Warmenhuizen in 't Veld was komen wonen, had daar veel aan atletiek gedaan en zo werden er dat jaar atletiekwedstrijden georganiseerd op het VZV-terrein bij de kerk. De onderdelen bestonden uit verspringen, hoogspringen en hardlopen over diverse afstanden, waaronder de 100 meter. Jan Keesom, een atleet met vele nationale titels, was destijds lid van A.V. 23 te Amsterdam en sleepte dat jaar ook enkele titels binnen. Er waren veel deelnemers uit 't Veld, zoals Cor en Dirk Wijnker, Joop Wit en Gert Groen. Wim Groen, ook al een atleet van formaat met enkele nationale titels, was eveneens van de partij. Dat jaar bestonden de pinksterfeesten twintig jaar. Als we het hebben over de pinksterfeesten, dan gebeurde dat op de tweede en derde pinksterdag. Op pinkster zondag was er nog niets te beleven. Pas rond 1970 kwam 1e pinksterdag ook in het programma terecht en werden de festivitei ten meer uitgebreid. Weer later werd er zelfs de zaterdag bijgeplakt, zodat er momenteel vier dagen lang pinksterfeesten zijn. In 1948 stuntte men met het gezelschap de Bob Kions. Zij hadden masten van dertig en veertig meter hoog staan op het land van Dorus Meester en de hoogdraadkunstenaars waren sterk in adembenemende acts en capriolen. Een jonge vrouw suisde aan een katrol in haar mond van dertig meter naar beneden over de kerkengracht heen. Het voetbalveld van VZV stond zwart van de mensen. Frans van der Eng weet nog dat hij in opdracht van zijn baas Frans van den Hoek, lid van het pinkstercomité, tijdens het werk naar het gemeentehuis werd gestuurd om entreekaartjes te 5 Piet Hoebe 25-4-1987 -- 11-2-1971 pastoor V.d. Burg 18-1-1882 -- 3-7-1956 opa Cees Tesselaar 1870 -- 1972 Gert Bruin 1882 -- 1986 Rikus de Boer 16-5-1884 -- 2-6-1956

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 5