Tachtig jaar pinksterfeesten 't Veld Begin van het rijke verenigingsleven in 't Veld en Zijdewind. De aanleiding tot het instellen van de pinksterfeesten Het was mede te danken aan het initiatief van de 26e pastoor Johannes de Graaf (pastoor te 't Veld van 1891 1917) dat de propagandaclub Sint Jozef in 1906 werd opgericht. Onder andere was Jacob Jong (1888-1944) daar bestuurslid van. De propagandaclub was een stuurgroep die aanzette tot het oprichten van tal van verenigingen. Fanfarekorps -St. Martinus - tijdens de Zijdewinderkermis. Jo Blankendaal, Jb Wijnker, J. Ursem, met trom Jac Portegijs, Jan de Groot, Ant Groen, Cor Groen, Dirk Bakker, Ant Rood, Piet Jong, Giel Moras, Jan Bijwaard, Piet Tesselaar sax, Nic Paneras piston, Kasper Stroet, Cor Stadegaard, Nic Tesselaar, Hendrik Busker. Piet Jasper clown, Poland de dirigent uit Heerhugowaard. Hendrikus de Boer vermomd als pop. Dat was niet zonder succes: in 1912 werd een leesbibliotheek gesticht, in 1915 de L.T.B., in 1919 St. Deus Dedit, de landarbeider- bond en in 1926 de toneelver eniging Nut en Vermaak en de fanfarevereniging St. Martinus. In 1928 onder het bewind van de 29e pastoor M.J. van der Burg (1928-1956) werd het pinkstercomité opgericht. Deze zeer dominante herder zag het als zijn eerste taak het kermisgeweld in zijn dorp te beteugelen en de huwbare meisjes verre te houden van de verder felijke meidenmarkt op de tweede pinksterdag in Schoorl alsook van de naburige kermissen in de overwegend protestantse buurdorpen. Of je ook het oprichten van de voetbalvereniging VZV in 1930 nog kunt toeschrijven aan het initiatief van de stuurgroep St. Jozef is misschien te veel eer omdat het oprichten van voetbalclubs in andere dorpen schering en inslag was. Niettemin sloot de r.k. voetbalvereniging VZV zich aan bij de r.k. Noordhollandse voetbalbond, dus het kan toch wel zijn dat deze stuurgroep daar enige bemoeienis mee heeft gehad. De eerste kasteleins van De Vriendschap, Evert Prinxter en later Remmert Jonker, hadden al rond 1890 gepro beerd een kermis naar 't Veld te halen, maar dat werd door het kerkbestuur flink gedwarsboomd, omdat die festiviteiten toch ongeveer rond de kerk diende plaats te vinden. Die kermis kwam er uiteindelijk wel, maar op een geheel eigen Veldtemer manier. Terwijl iedereen denkt dat de pinksterfeesten op het conto van pastoor Van der Burg geschreven dienen te worden, bleek na intensief speuren dat het toch allemaal wat genuanceerder lag. Voordat feitelijk in 1928 officieel de feesten startten, hadden diverse mensen uit 't Veld in 1924 al veel voorwerk verricht. Die voorlo pers waren Piet van Trienen, die aan de Rijdersstraat in het oude zusterhuis woonde, zijn overbuurman Piet Burgmeijer, Jan Impink en Dirk Stadegaard. Van Trienen beschikte over veel organisatietalent en was van de tongriem gesneden. Daarnaast beheerste hij de Duitse taal en kon goed met mensen omgaan. Zijn dochter, de 95-jarige ursuline zuster Ignatia van Trienen, verblijft momenteel in de Uuthof, het zusterhuis aan de Lijtweg te Bergen. Zij herinnert zich nog veel van haar vader. Haar vader werd in 1886 geboren, vierde met het gezin in 1962 nog het gouden bruiloftsfeest en overleed in 1964 op 78-jarige leeftijd.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 4