23 juli 1946. Pa J. de Vries mocht de duivelsrol spelen in „De drievoudige wijs heid van vader Wang", opgevoerd ter gelegenheid van de wijding van pater Herman Zomerdijk. (Herman werd later in de Philippijnen vermoord.) We werden in de klas al meestal strenger gestraft en kregen vervolgens thuis nog een keer de volle laag. En andere jongens maar tegen ons zeggen, dat we werden voorgetrokken. Als je dat nu toch bekijkt, zegt Jos, was dat beslist geen goed onderwijsklimaat voor ons, maar overigens zijn we allemaal goed terechtge komen. Voor de jongens die naar een vervolgschool gingen, gaf meester Koos bijles in grammatica en bracht de eerste beginselen van vreemde talen als Frans en Engels bij. Velen vonden meester de Vries wel een strenge, maar tevens goede onderwijzer, bij wie je wel wat leerde. Zijn relatie met het hoofd der school meester van Hest was niet optimaal, maar met zijn andere collega's op school kon hij verder goed op schieten. Ook met het latere hoofd meester Wester had hij geen problemen. Overigens maakte hij die 20 juli 1946. Inhalen door verkennersstaf van pastoor M.J. v.d.Burg en pater Herman Zomerdijk, die in het rijtuig om de hoek kijkt. slechts enkele jaren mee, omdat hij in Angerlo een andere werkkring had gevonden. Meester Koos de Vries paste in het tijdsbeeld van het onderwijs in de oorlog en daarna. Alles was standaard, van onderwijsvernieuwing had men toen nog nooit ge hoord en men had daar immers helemaal geen behoef te aan. Het was alle zeilen bij de mast zetten om het onderwijs op redelijk niveau te krijgen, zodat jongens die verder wilden, de aansluiting ook konden vinden en die opzet was in die naoorlogse jaren al een hele opgaaf. Veel jongens zullen meester Koos de Vries nog herinneren, onder meer als de hopman met zijn grote Canadese verkennershoed. Eerste rij vanaf links: Koos Klaver, Jan Bakker, Bertus Spaansen f, Jan de Jong, Gerard Portegijs. Twee rij vanaf links: Piet Stroet, Jan Ligthart f, Henk op 't Veld, Jan Oud, Arnold Wit, Hans Kemper, Cock Bes. Derde rij: Broos Slijkerman f, W. Kleppelaar, Kees Witte, meester J.J. de Vries, Theo Wijnker, Bob Smit en Jan v.d. Stoop.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 26