allerlei baantjes als taxichauffeur, krantenbezorger en loonadministrateur bij een aannemingsbedrijfje, begon hij in 1941, inmiddels getrouwd weer te solliciteren naar een onderwijzersbaan. Dat lukte en op 1 juni 1941 vertrekt hij van Delft met vrouw en twee kinderen naar 't Veld, waar ze eerst enkele maanden in een woning in Zijdewind zaten, vervolgens verhuisden naar Het Gesticht te 't Veld en weer later betrokken ze de woning aan de Rijdersstraat. Ze hadden het best naar hun zin hier. Koos zong bij het zangkoor van de kerk, kwam in het bestuur van VZV en werd er zelfs penningmeester. Na de oorlog ging hij zich intensief bemoeien met de jeugdbeweging en had een officiële aanstelling als groepsleider van de verken ners, de katholieke jeugdbeweging die onder de Nati onale Padvindersraad hoorde. Hij ging in de vakanties met de jongens op kamp en had daar dan de algehele leiding en daar diende echt wel veel georganiseerd en geregeld te worden. Er waren heel wat leidinggevenden en met zijn allen kon je er dan iets moois en zinvols van maken. In 1942 had hij zijn hoofdakte gehaald en vervolgens in 1947 in Alkmaar op de Rijkslandbouw school de bevoegdheid om cursussen in het land- en tuinbouwonderwijs te geven. Zo gaf hij in Winkel voor de Hollandse Maatschappij voor Landbouw en in 't Veld voor de LTB landbouwon derwijs in de vorm van cursussen. Uit een rapport van het cursusjaar 1952/1953 werd duidelijk dat hij aan twaalf leerlingen cursussen had gegeven. Negen cur sisten volgden de landbouwcursus en drie de tuinbouwcursus. Van die leerlingen hadden acht van deze jongens thuis een landbouwbedrijf, dat wil zeggen een boerderij met vee en verder nog wat grove landbouw en drie hadden een tuinbouwbedrijf. Dat wa ren tuinders zoals je die hoofdzakelijk aan de Zwarteweg in 't Veld aantreft. In 1953 slaagde hij voor een godsdienstakte B en toen in 1950 hoofdonderwijzer meester van Hest overleed, solliciteerde hij naar de functie van hoofdonderwijzer, maar werd het niet. Meester Wester werd als kandidaat van buiten be noemd. In 1953 vertrok het gezin De Vries uit 't Veld en Koos de Vries werd onderwijzer in Angerlo (bij Does burg in de Achterhoek). Dat duurde maar kort, want in Ouderkerk aan de Amstel kon hij in 1955 hoofd der school worden en dat wilde Koos nu eenmaal graag. Dat was hij maar drie jaar, want in 1959 keerde hij weer naar Noord-Holland terug waar hij in Egmond-Binnen leraar werd aan de lagere landbouwschool (L.L.S). Daar hadden ze het weer naar hun zin en in 1972 ging hij met vervroegd pensioen. Op vijfenzeventigjarige leeftijd ontving hij een koninklijke onderscheiding voor zijn vele maatschappelijke functies en in 1992 verkaste het echtpaar naar de Prins Hendrikstichting. In 1996 overleed hij. Zijn vrouw bleef nog vele jaren alleen ach ter. Zij overleed in 2007. Wat voor soort onderwijzer was Koos de Vries? Streng, maar eerlijk. Als je niet meteen naar hem luisterde, kon je een draai om je oren krijgen, een schop onder de kont of duizend strafregels. Een bijzondere herinnering heeft Frans van der Eng nog aan Meester de Vries. Hij had op een rapport een drie voor aardrijkskunde. Meester Kooszei tegen hem: „Dat zal je vader niet geweldig vinden". Enfin, Frans had zijn rapport laten zien en vader Hein was er wel niet over te spreken, maar maakte er verder geen woorden aan vuil. Toen Frans weer op school kwam, vroeg meester de Vries naar de reactie van zijn vader. „Nou", zei Frans, „mijn vader vond het niet zo heel erg, want hij zei, dat je altijd nog bij het zoeken naar een plaats of dorp op de ANWB borden kan kijken en als dat niet gaat, kan je altijd nog mensen in de buurt vragen, waar je moet wezen". Meester de Vries kon hier eigenlijk niet veel op zeggen. Koos de Vries had diverse van zijn eigen kinderen in de klas. Volgens Jos, die ook bij zijn vader in de klas had gezeten, was dat geen pretje want wij, Miel, Marcel en ik, moesten het voorbeeld geven. Geheel links de woning van de familie De Vries met daarnaast het zusterhuis. Aan de palen is te zien dat toentertijd er nog een boven gronds electriciteitsnet was.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 25