Meester Koos de Vries Meester Koos de Vries, woonachtig destijds op hoek Rijdersstraat/Oranjelaan in het huis waar nu Jaap Po land en Nel Groen wonen, was een markante verschij ning in ons dorp. Niet zozeer vanwege het werk dat hij hier in het dorp als onderwijzer deed, maar veel meer om zijn persoonlijkheid, zijn ambities en zijn visie op de maatschappij. Maar ook als rooms-katholiek onderwij zer bekleedde hij toch een bijzondere positie. Buiten het grote gezin, waar hij verantwoordelijk voor was, hoorde hij als katholiek echt bij onze dorpen. Een rooms dorp met twee roomse scholen, daar passen ook soortgelijke mensen bij. We moeten niet vergeten dat het de tijd was, waarin op de r.k. scholen uitvoerig godsdienston derwijs werd gegeven door de geestelijken en godsdienst een vak was, waar je een cijfer voor kreeg. Had je door het gehele schooljaar heen steeds je catechismusvragen goed geleerd, dan kon je er van overtuigd zijn dat je een tien kreeg en die prijkte toch maar mooi bovenaan je lijst. Daar hoorde natuurlijk wel bij dat je dagelijks naar de kerk was geweest, naar de eerste mis om half acht. Alle vragen waren aan de voorzijde voorzien van een nummer, beginnend vanaf drie tot en met zes. Van de 548 vragen totaal in het boekje diende je er in de derde klas ongeveer tachtig te kennen en elk jaar in de derde en volgende klas sen kwamen er steeds nieuwe vragen bij, totdat je het gehele boek uit je hoofd kende. Vraag 83 (3) wil weten, waar Jezus is geboren. Antwoord: te Bethlehem in een stal. Het godsdienstonderwijs was net als alle andere vakken, sterk gestructureerd en veel kwam neer op veel herhalen van regels. Koos de Vries kreeg aan de St. Martinusschool te 't Veld op 1 juli 1941 zijn een bijzondere onderwijzer van de jongensschool St. Martinus te 't Veld. Geheel links de woning van meester Koos de Vries, daarnaast het zus terhuis, toen het van meester Raas, hoofd van de r.k. school te Waarland. Helemaal rechts het huis van de familie Klijn. benoeming als onderwijzer van het r.k. kerkbestuur, de instantie die deze aanstellingen regelde. Wat de salariëring betreft waren ze gebonden aan de voor schriften van het r.k. centraal bureau voor onderwijs en opvoeding. De Hagenaar van geboorte (1911) had daarvoor zeven jaar in Delft gewerkt als aspirant-in specteur bij een verzekeringsmaatschappij en als loonadministrateur. Het waren de vooroorlogse derti ger crisisjaren. Veel mannen met goede opleidingen konden vaak niet aan de slag in het vak, waarvoor ze waren opgeleid. Ingenieurs in Amsterdam werden trambestuurder om toch brood op de plank te krijgen. Eigenlijk popelde Koos de Vries al een hele tijd om weer als onderwijzer aan de slag te kunnen en dat lukte in 1941. Hij trouwde in 1938 met Hendrika Louisa Ven- selaar (1911, Delft). Vorig jaar overleed zijn echtgenote op de leeftijd van 96 jaar. Zij kregen samen een groot gezin: Miel (1939, Delft) woont nu in Canada, Marcel (1940, Delft) overleed in 1996 te Heiloo, Ineke (1941,'t Veld, overleden 1943, 't Veld), Hans (1942, 't Veld), Jos (1944, 't Veld), Thom (1945, 't Veld), Theo (1946, 't Veld, verdronken op de Weel in de Boomerwaal in 1952), Ria (1947, 't Veld) en Bart (1955, Ouderkerk aan de Amstel). Koos de Vries behaalde op twintigjarige leeftijd zijn onderwijsakte. Het waren de jaren dertig, volop crisis tijd en na enige tijd als plaatsvervangend onderwijzer te hebben gewerkt, was er voor hem geen werk in zijn vakgebied. In 1936 zocht hij dan ook iets anders en ging werken bij een inspectie van een kleine verzeke ringsmaatschappij te Delft en werd daar aspirant-ad junct-inspecteur. Het bedrijfje redde het niet en via

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 24