Crash vliegtuig Volgnr.: T3284 Datum: 44-01-04 Tijd: 13.45 uur Plaats van verlies/crash: Oudkarspel (Laanderweg) Type B17F Eenheid: 390e Bomb Group met 569 bombers 1e vlieger: R. E. Patterson deel 2 Tijdens het wekelijkse biljarten in De Vriendschap werd er eens gesproken over de oorlog. De biljarters op leeftijd, die het dus konden weten, waren het erover eens dat we in 't Veld en omstreken niet veel gemerkt hebben van deze oorlog. Op deze wazige foto zien we het bewuste vliegtuig boven Eecen Rechts op de foto zijn de bomen met bladeren te zien. Natuurlijk gebeurde er wel eens wat. Zo werd Kees Klijn aangereden door een Duitse legerauto en moest hij met een verbrijzelde arm zes weken in het ziekenhuis van Alkmaar verblijven. Men vertelde dat hij vanaf dat moment grijze haren had gekregen. Met Piet Pater liep het slechter af. Tijdens een vechtpartij met een Duitse soldaat werd hij in een schuur in De Weel dodelijk ge troffen. Dat gebeurde op 3 mei 1943. De winkel van Thijs Hoebe werd eens door een vlieg tuig beschoten. Hij en enkele buren moesten toen hard rennen om dekking te zoeken. Ook het huisje ernaast, Rijdersstraat 81, is eens geraakt door een kogel uit zo'n vliegtuig. De kogel ging door het raam van de bedstee naar binnen en vloog door het kamerraam naar buiten. Sommige biljarters hadden in 1944 gezien dat een bommenwerper in moeilijkheden was geraakt. Zij zagen het vliegtuig rondjes draaien boven De Weel, Zijdewind, Waarland en Oudkarspel. Het toestel kwam steeds lager en op een gegeven moment sprong de bemanning eruit. Volgens de ene biljarter gebeurde dat op paasza terdag, de 8e april in dat jaar. Een ander beweerde dat het in januari was. „Nee", zei iemand, „het was in de zomer, want volgens ooggetuigen stond er een trein met aardappelen klaar om ze te vervoeren naar Duitsland." Een andere biljarter zei: „Dat kan niet, want volgens mij waren er bladeren aan de bomen. Op een zeer wazige foto, die ik al vaker heb gezien, vliegt het toestel bo ven Eecen in Oudkarspel en rechts op de foto zitten er bladeren aan de bomen. Het kan dus nooit in januari gebeurd zijn. Ik heb wel eens gehoord dat het toestel op 4 augustus naar beneden is gekomen." Het geheugen van deze biljarters liet hen dus blijkbaar in de steek en dat was voor de redactie van „'t Is mooi weest" een goede reden om de juiste datum te achter halen. Verschillende getuigen van deze crash noemden begin januari 1944 als de vermoedelijke datum en ook in het „Verliesregister 1939 1945", met daarin „Alle mi litaire vliegtuigverliezen in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog" staat 4 januari 1944 vermeld. In het genoemde verliesregister staan de volgende gegevens. We gaan er dus vanuit dat het onderstaande verhaal, dat door een gastschrijver is opgetekend, inderdaad op genoemde datum zich heeft afgespeeld. Een B 17F bommenwerper, een vliegend fort, van de geallieerde luchtmacht stortte op 4 januari 1944 neer in de polder Heerhugowaard. Onophoudelijk vlogen Amerikanen en Engelsen naar nazi-Duitsland om bombardementen uit te voeren met als doel de oorlogsindustrie en de havens te vernietigen. Dat er honderden bommenwerpers over onze provincie vlogen, kunnen ouderen onder ons nog wel helder voor de geest halen. De luchteskaders van de geallieerde luchtmacht passeerden ons tweemaal: op de heen- en op de terugweg. Vooral op de terugtocht naar Engeland waren het niet alleen gesloten formaties, maar later, soms uren later, kon men ook de zogenaamde achter blijvers zien. Dat waren vliegtuigen die aangeschoten waren of technische problemen hadden. De piloten van deze achterblijvers kozen meestal de kortste weg naar huis en om aan de Duitse jagers te ontkomen, vlogen zij zeer laag, soms op minder dan 100 meter hoogte, over het Noord-Hollandse polderlandschap. Sommige zwaar Boeing B 17F

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 22