Petrus Takken A Sophia van der ondeRTROUWo Johann Linden Het was ook de ligplaats van Gert Bruin, de vracht schipper uit Moerbeek en die heeft ook gewoond in het huis van de schilder Antoon Groen. Later waren Piet Pankras en Arie Groot de vracht schippers van deze omgeving. De woning van Piet Takken was tot 1845 bewoond door Pieter Stroet, een land bouwer, die in 1876 is overleden. Ook voor die tijd was zijn gezin zeer groot. 'T VELO, 0EM- niedopp. ALKMAAR, j 22 AUGUSTUS J9i; P4SïSv^»«<>«S5pTeMB H- LAUf?eNT(üs A-S. IN DE ALKMAAR, Veertien kinderen werden er geboren waarvan ook een paar tweelingen. Al op jonge leeftijd zijn er een paar overleden, zoals dat vroeger vaak gebeurde. Pieter Stroet werd 71 jaar en zijn vrouw Agatha Sluyter bereikte de leeftijd van de zeer sterken. Zij werd 92 jaar. Dat was voor die tijd een zeer hoge leeftijd, maar ook de leeftijd van Pieter mocht er zijn. Hij was toen al een van de zeer oude en sterke mannen. Na het overlijden van deze baas kwamen er na een paar jaar enkele veranderingen in deze buurt. Zo werd in opdracht van de procureur Jacob Cornelis Vonk, woonachtig te Alk maar, de opdracht gegeven aan notaris Phillippus Hulst, gevestigd te Zuid-Scharwoude, de nalatenschap van de familie Stroet te veilen. Er waren namelijk nog enige vorderingen die door de overleden heer Pieter Stroet nog niet waren voldaan. Voor die tijd ging het om het enorme bedrag van achttienhonderd en vijftig gulden. De nalatenschap bestond uit twee stukken bouwland en de woning, die eigendom was geworden door vermoe delijk een erfenis, zo we uit de ambtelijke stukken kon den vernemen. Daar stond letterlijk geschreven: door stichting verkregen. Maar nu moest dan alles geveild worden tijdens een publieke verkoop in de herberg van Remmert Jonker in 't Veld onder Oude Niedorp: twee akkerbouwlanden en een woonhuis, gelegen nabij de Roomsch Catholijke Kerk aan de nieuwe weg en aan de ringsloot onder Nieuwe Niedorp, kadaster sectie A nummer 389. Deze veiling werd gehouden door de kandidaat-notaris Hen- derik van Turingen gevestigd te Noord-Scharwoude. Het bouwland is gekocht door Klaas Groot, watermole naar onder Nieuwe Niedorp voor negenhonderd zestig gulden. Het huis en erf met boeten is gekocht door Alderd Houtkoper, landman onder Oude Niedorp voor eenduizend vijfentachtig gulden. De volgende dag verschenen op het kantoor van de notaris in Zuid-Scharwoude de heren Arie Takken en Alderd Houtkoper om een nieuw koopcontract te laten maken van het verkochte huis met erf, dat de vorige dag was geveild. Arie Takken had het onderhands gekocht van Houtkoper voor één tientje meer. Dat was in die tijd een aardig bedrag om dit zomaar even te verdienen. Houtkoper was tevreden en Takken was blij met zijn aankoop. Arie, koopman van manufacturen kon nu aan de harde weg en aan het vaarwater gaan wonen. De Kampen lag midden in het land en had een valbrug. In de winter, maar ook in de herfst waren de modderpaden bijna onbegaanbaar. Nu kon Arie Takken een honden wagen aanschaffen, want hij had er de ruimte voor. Bovendien kon hij zijn goederenvoorraad uitbreiden. Wel raakte hij steeds verder van huis, omdat de zaken goed gingen. Zijn handel speelde zich in die tijd af bij de klanten thuis. Echte dorpen waren er bijna niet. De huizen waren wijd verspreid op het platteland. De men sen waren voor een heleboel dingen afhankelijk van de reizende koopman afhankelijk. Ondernemend waren de Takkens wel en ook lang niet vies van werken. Dat hebben ze door de jaren heen wel bewezen. Zo was in de latere jaren een lid van de Tak- kenfamilie kermisexploitant geworden. Dat betekende dus veel reizen en trekken van de ene plaats naar de andere en hard werken om een boterham te verdienen. In de wintermaanden kon hij hier of daar aan de gang als los werkman en kon hij zijn eigen spullen herzien en verven.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 19