Piet Takken Er is veel veranderd in 't Veld. De ringsloot is gedempt en de brug verdwenen. Rechts het boerderijtje van de familie Takken is gesloopt. Op deze plek bouwde Wim de Jong de woning die nu wordt bewoond door George Verhoog. Midden op de foto is het stolpdak van de boerderij van Sam de boer te zien. Het huisje in de verte, links van de weg, wordt nu nog bewoond door de familie Pijper. Zwarte Piet Takken werd hij door veel mensen genoemd, want deze man had gitzwart haar en ook een donker uiterlijk. Bovendien zag hij vaak zwart van het kolengruis en de turf, die in de poriën van zijn huid kwamen. Deze brandstoffen waren zijn handel. Een flinke, lange man, heel rustig en gemoedelijk van natuur, zo kwam hij over bij de mensen. Piet trouwde in Alkmaar op 22 augustus 1912 met Johanna van der Linden. Hij was vrachtrijder en brandstofhandelaar. Huis en schuren stonden onder aan de hoge brug, aan de ringvaart, waar dan ook zijn handel met vrachtboten werd aangevoerd. Volgens mij is hij van het vrachtvervoer nooit miljonair geworden. Deze gedachte kreeg ik toen ik een rekeningetje onder ogen kreeg voor de aannemer, die in 1926 de kerk aan het verbouwen was. Negen vrachten had hij vanaf het station van Noord-Scharwoude gereden voor de enorme som van f 16,-. Het betrof het hardsteen en het marmer voor het hoofdaltaar. Hij zal hiervoor nu wel beloond zijn, neem ik maar aan. Dit was in die tijd de hoogte van de lonen en we kunnen hierover na al die jaren geen aanmerkingen maken, omdat het niet te vergelijken is met nu. Volgens de overlevering is deze woning ook een herberg voor de vrachtschippers geweest. Weer anderen wisten te vertellen dat er een soort afdakje aan het huis was. In ieder geval, zo menen zij, een ruimte waar dan een borreltje getapt werd om de dorstige en stoffige kelen te smeren. In de aktes van het kadaster en in andere notariële stukken is hier niets van terug te vinden. Toch is het natuurlijk best mogelijk dat dit waar is, want het is een aanlegplaats geweest voor het vrachtvervoer van de schippers. Ook is hier altijd de turf voor deze omtrek gelost en dat deze brandstof geweldig veel stof en droge kelen met zich meebracht, is bij oudere lezers nog wel bekend. Het kan dus best waar zijn dat er in huize Takken een borrel werd getapt. De turfschepen, die hier hun ligplaats hadden, lagen er soms wel een hele week.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 18