Het jongensgilde a De naam is ontleend aan de gildenbroeders uit de Middeleeuwen, net als het schuttersgilde uit Noord Brabant. De grondgedachten van de beweging voor jongens van 8 t/m 17 jaar waren dezelfde als van de verkenners naar het principe van Baden Powell. De laatste jaren van de Rakkers. Ook in de jaren 60 waren er nog veel Rakkers. Leidsters waren toen Ria Stroet, zus Afra en Gerda de Jong (van de aannemer). Zij waren in 1966 de kooksters in de kippenboetjes te Callantsoog. Nadien is Ria froda geworden samen met Annie Groot (van de Provincialeweg). Voor Joke Blom en Riet Stadegaard moesten er vervangers worden gezocht, omdat zij gingen trouwen. Tony de Boer en haar vriendin Cock Groenland uit Heerhugowaard-Noord namen deze groep Rakkers voor hun rekening. Ellie Moras en Leny de Jong begeleidden samen een groep. Ellie Stroet en Ria Bakker zorgden voor de jongste telgen, terwijl Marry van der Kroon reserve was. Als de school uit was, verzamelde men zich achter het jeugdhuis bij de kerk, gekleed in het Rakkeruniform: groene broek, bruingrijze bloes en fluitkoord. Met mooi weer speelden we buiten. We gingen dan hoogspringen, verspringen, estafetten lopen en trefbal. Bij regen gingen we naar binnen. Er hingen bollenmandjes aan de balken. Zo konden we korfbal en basketbal spelen. Ook zitvoetbal was populair. Ook knutselden we met de figuurzaag, met lijm en knijpers. Ieder jaar werden er palmpasenstokken gemaakt met paaskuikens van bakker Portegijs. Op de zondag van Palmpasen liepen de Rakkers in uniform een rondje door de kerk met een kruis dat met fruit en snoep behangen was. Later werden ze naar zieken en bejaarden in het dorp gebracht. 1968. Ria Bakker met een groepje kinderen. boter. Als er uit een gezin meerdere kinderen meegin gen, kreeg men korting, want ieder kind mocht mee. Als ik eraan terug denk, vraag ik me af: „Hoe deden we het? We waren 16, 17, 18 of 19 jaar en gingen met wel 60 kinderen op kamp!" Wat nooit ontbrak, was een speurtocht. Dan was er een froda of venda ontvoerd en moest men haar bijvoorbeeld via een spoor van rode, wollen draadjes en met We hadden niet veel middelen en toch waren het leuke middagen. De jeugd had ook niet veel anders. Het hoogtepunt was ieder jaar weer de kampweek. We zijn naar boerderijen in Bakkum, Castricum en Egmond geweest. Ieder kind moest zijn eigen strozak, bedden goed, bord, beker en bestek meenemen. Alles voorzien van naam. Ook alle kleding moest met een pleister van naam worden voorzien. Arie Groot, de vrachtrijder uit 't Veld, bracht al deze spullen inclusief kisten met aardappels en groenten en alle andere benodigdheden op de plaats van bestem ming. Aan de ouders werd iets gevraagd wat men kon missen: iets van de tuin, een potje jam, pindakaas of Bakkum, 1968. Marry van der Kroon, Ria Bakker, Kees Burger, Sjaak van der Fluit, Dick Wijnker, Theo van Schaaien, Sjaak Witte en Hans Tak.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2008 | | pagina 16